Reklama:

Szczepienia a ciąża – informacje dla pacjentek.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Szczepienia a ciąża – informacje dla pacjentek.

ojoimages

Wizyta u ginekologa

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu szczepienia u kobiety ciężarnej stanowi nieraz poważny dylemat zarówno dla kobiety, jak również jej lekarza prowadzącego. W artykule zawarto podstawowe informacje dotyczące szczepień przeciwko chorobom zakaźnym jak również ich zastosowania podczas ciąży.

Reklama:

Podjęcie decyzji o szczepieniu kobiety ciężarnej jest trudne. Wymaga od lekarza precyzyjnego rozważenia ryzyka wynikającego z choroby oraz ryzyka wynikającego z zastosowania preparatów uodparniających, tym bardziej, że podczas ciąży organizm reaguje na szczepienia ze zwiększoną wrażliwością. Aby przeprowadzić szczepienie, ryzyko wnikające z choroby musi przewyższać ryzyko wynikające ze szczepienia. Szczepienie bierze się pod uwagę u ciężarnych, u których istnieje zwiększone ryzyko ekspozycji na wirusa (np. pracownicy służby zdrowia), w przypadku epidemii lub też wyjazdu w rejony zagrożone chorobami tropikalnymi. Przed szczepieniem warto wykonać testy serologiczne na obecność przeciwciał.

Często zdarza się, iż kobieta nie pamięta czy chorowała na jakąś chorobę wirusową lub przechodziła jej postać poronną, co spowodowało wytworzenie przez organizm odpowiedzi immunologicznej. Jeżeli testy potwierdzą obecność odpowiedniego miana przeciwciał szczepienie jest zbędne.

Nie ulega wątpliwości, iż największe ryzyko powikłań ciąży istnieje po zastosowaniu szczepionek żywych (różyczka, ospa, świnka). Zdecydowanie powinno się unikać szczepień w czasie pierwszego trymestru ciąży. Wówczas zarodek znajduje się w tzw. fazie organogenezy, podczas której dochodzi do powstawania poszczególnych tkanek oraz formowania się zawiązków organów dziecka.

Wskutek immunizacji matki dochodzi do przechodzenia wytworzonych przeciwciał przez łożysko do krwioobiegu płodu chroniąc go przed zakażeniem. Transfer przeciwciał przez łożysko rozpoczyna się około 20 tygodnia ciąży, natomiast tuż przed porodem ustaje. Ochrona zapewniona przez przeciwciała matki utrzymuje się do około 6 miesiąca życia dziecka, czyli momentu, kiedy jego układ odpornościowy dojrzeje na tyle, by rozpocząć produkcję immunoglobulin. Dodatkową ochronę ze strony matki stanowi karmienie piersią, ze względu na dużą ilość przeciwciał zawartych w mleku kobiecym.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

Czy to ja jestem ojcem? 2
Proszę o pomoc i wypowiedzi w wątku poniżej. https://forumginekologiczne.pl/forum/czy-to-ja-jestem-ojcem/watek/1594238/2
Tabletka ellaone czy nie zadziałała?
Średni cykl 25dni, czasami zdarzały się 24,26. Wspolzycie w 11 dc, stosunek co prawda przerywany ale nie jestem pewna czy początek był jednak wewnątrz. Tabletka wzięta 30h po tej sytuacji jednak czyt...
Wadliwy test ?
Czy może być to wadliwy test ciążowy? Zrobiłam 3 wszystkie tej samej firmy i wszystkie wychodzą tak samo. Bardziej martwię się że zamiast owulacji dostałam miesiączkę ( nie jest obfita) ale straszn...
Tabletki antykoncepcyjne
Biorę od niedawna tabletki antykoncepcyjne. Zostały mi jeszcze 4 białe i po nich powinnam zacząć różowe. Planowo okres powinnam dostać w piątek, ale przez stres i nerwy dostałam go o kilka dni wcześn...
Ciąża
Czy jest możliwość zajścia w ciążę przez „ocieranie się” gdy on miał tylko spodenki dresowe a ja spodnie cienkie piżamowe i majtki? Czy plemniki mogły przejść przez ubrania i spowodować zapłodnienie?
Ciąża
Czy podczas ciąży można uprawiać seks oralny? Lub inną formę seksu?
Reklama:
Reklama: