Reklama:

Suplementacja w ciąży

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Suplementacja w ciąży

Panthermedia

Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg

Zdecydowana większość ginekologów uważa, że suplementacja w ciąży jest bardzo istotna - witaminy, minerały i składniki odżywcze mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Przyszła mama powinna dostarczać organizmowi wyłącznie witaminy przepisane przez lekarza - są odpowiednio dobrane i nie ma ryzyka przedawkowania. Należy pamiętać, że większa ilość składników odżywczych może skutkować efektem odwrotnym i zaszkodzić dziecku.

Reklama:

Skutki braku pewnych składników odżywczych, które podczas ciąży nie zostały uzupełnione - nie są widoczne od razu po urodzeniu dziecka. Ujawniają się one w pierwszym roku życia bądź o wiele później (w tym i w wieku dorosłym).

Ważne! Odpowiednio dobrana dieta jest niezmiernie istotna w przebiegu prawidłowej ciąży.

Dieta powinna charakteryzować się dobranymi składnikami odżywczymi - rola witamin jest istotna w procesach życiowych (katalizatory w reakcjach metabolicznych). Podobnie jest w przypadku minerałów, które stanowią 4% tkanek ustroju organizmu (element enzymów oraz hormonów w procesach metabolicznych) - przyczyniają się do powstawania elementów strukturalnych ustroju.

5 podstawowych składników

Jest kilka kluczowych składników (tzw. big five), których obecność w organizmie przyszłej mamy jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

I. Kwas foliowy

Składnik ten jest ważny w procesie prawidłowego rozwoju mózgu, a także zapobiega wadom cewy nerwowej.

Wskazane jest, aby kobieta, która stara się o dziecko, zaczęła przyjmować kwas foliowy już na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę.

Ważne! Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG), zaleca kobietom w ciąży dostarczanie organizmowi 600 mikrogramów kwasu foliowego.

II. DHA

Jest to kwas tłuszczowy (jeden z kwasów omega - 3), dzięki któremu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu. Ponadto kwasy DHA są ważne:

  • dla prawidłowego rozwoju mózgu,
  • dla twórczych uzdolnień dziecka (w wieku późniejszym),
  • dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia astmy u dziecka.

Ważne! Dostarczanie organizmowi 400 mg DHA w II trymestrze ciąży - obniża o prawie 1/4 ilość infekcji dróg oddechowych oraz kataru siennego u dzieci. 

III. Witamina D3

Jest przede wszystkim istotna w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wapniowo - fosforanowej w organizmie.

Ważne! Witamina D3 oddziałuje na proces przepisywania informacji genetycznej (transkrypcji) w ponad 200 genach.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

Strach przed ciążą
Hej. Mam problem. W piątek 15.11 miałam dostać miesiaczke, 17.11 uprawiałam seks z chłopakiem z prezerwatywa gdzie chłopak nie kończył w środku, wyszedł ze mnie. prezerwatywa nie pękła, nie zsunęła...
Jak oceńcie ten wynik?
Czy ja dobrze interpretacje wynik jako brak ciąży?
Beta
Witam. Mam wynik bety 0,260. Pomóżcie co oznacza
Czy dostanę tabletki anty?
Hejka mam pytanie od jakiego wieku ginekolog może przepisać tabletki anty? i czy mogłaby je dostać inna osoba a ta osoba mogłaby mi je dać?
Czy powinnam starać się o tabletkę "dzień po"?
Wczoraj uprawiałam mój pierwszy w życiu seks z chłopakiem, nie spuścił się w prezerwatywę i czuł bardziej stres niż podniecenie. Chciał spróbować jak to jest bez niej, włożył we mnie swojego członka,...
gość
Czy powinnam starać się o tabletkę "dzień po"?
Wczoraj uprawiałam mój pierwszy w życiu seks z chłopakiem, nie spuścił się w prezerwatywę i czuł bardziej stres niż podniecenie. Chciał spróbować jak to jest bez niej, włożył we mnie swojego członka,...
Reklama:
Reklama: