Reklama:

Chirurgiczne leczenie endometriozy – co warto wiedzieć

Szpital Medicover

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Chirurgiczne leczenie endometriozy – co warto wiedzieć

Szpital Medicover/ na zdj. dr Joanna Jacko, ginekolog ze Szpitala Medicover

Lekarka

Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok 10 % kobiet, a wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50 – 60 %.  Istotą tego schorzenia jest występowanie komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy.

Reklama:

Najczęstszym miejscem występowania jest otrzewna miednicy mniejszej i narządy w niej występujące tj. jajniki, jajowody, jelito, moczowody, pęcherz moczowy. Zdecydowanie rzadziej spotykana jest poza miednicą na przykład w płucach, na siatkówce oka lub w mózgu. Do chwili obecnej naukowcy nie przedstawili  żadnej jednoznacznie potwierdzonej teorii powstawania endometriozy. Według jednej z najpopularniejszych, komórki endometrium przemieszczają  z krwią miesiączkową przez jajowody do jamy otrzewnej i w cyklu miesiączkowym,  pod wpływem hormonów ulegają takim samym przemianom, jak komórki endometrium występujące w jamie macicy. Niestety teoria ta nie tłumaczy przypadków występowania endometriozy w odległych od miednicy mniejszej narządach.

Choroba jest bardzo trudna w leczeniu ze względu na swój nawrotowy charakter. „Wybierając ścieżkę leczenia pacjentki, należy brać pod uwagę szereg różnych aspektów, począwszy od zaawansowania choroby, przez plany związane z macierzyństwem, po jej nastawienie do wybranej metody. Nie każda kobieta akceptuje interwencję chirurgiczną. W wielu przypadkach kluczowe okazuje się leczenie dietetyczne, fizjoterapia i pomoc psychologa” – komentuje dr Joanna Jacko, ginekolog ze Szpitala Medicover.

Kiedy operacja?

Celem leczenia operacyjnego endometriozy jest uwolnienie zrostów, przywrócenie warunków anatomicznych, wycięcie guzów endometrialnych, poprawa płodności i przede wszystkim zniesienie dolegliwości bólowych.  Dlatego też ta metoda leczenia powinna dotyczyć przede wszystkim kobiet z dolegliwościami bólowymi, u których inne metody leczenia nie przynoszą poprawy.  Również pacjentki z niepłodnością po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki, wykluczającej inne przyczyny niemożności zajścia w ciążę’ powinny rozważyć leczenie operacyjne. „Zawsze wskazaniem do operacji są duże guzy endometrialne naciekające jelito, drogi moczowe i pęcherz moczowy, a także przegrodę odbytniczo-pochwową – wyjaśnia dr Joanna Jacko.

fot. Szpital Medicover

Przygotowanie do operacji

W momencie, gdy zapadnie decyzja o tym, że konieczne jest leczenie operacyjne, należy dokładnie zaplanować zakres operacji. Bardzo ważna jest dokładna ocena zaawansowania choroby i odpowiednie przygotowanie pacjentki do operacji. Jeśli kobieta nie jest leczona hormonalnie, to optymalnym czasem na wykonanie operacji jest pierwsza połowa cyklu. Przed operacją należy wykonać badania obrazowe tzn. eksperckie USG z kontrastem, a w wybranych przypadkach rezonans magnetyczny lub kolonografię . Anestezjolog kwalifikujący pacjentkę do znieczulenia zaleci badania laboratoryjne z krwi, EKG i RTG klatki piersiowej. W zależności od występowania towarzyszących chorób przewlekłych może rozszerzyć diagnostykę o inne badania i konsultacje specjalistów. Do szpitala należy zgłosić się dzień przed planowaną operacją, w celu odpowiedniego przygotowania do zabiegu i zastosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej  Pacjentka w dniu operacji powinna być na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku musi minąć 6 -8 godzin.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Candida -kandydozy- przewlekla choroba od ponad 2 lat
Witam, dwa lata temu po wymazie zostalam zdiagnozowana z Candida kandydozy. Od tego czasu jestem co 6 tygodni u ginekologa w szpitalu i biore inne lekki. Bralam juz fluconazole przez pierws...
gość
Problem z wydzieliną
Hej, mam straszny problem, który trwa już bardzo długo i w zasadzie nie wiem co mam już myśleć i robić 😥 Dostaje wydzieliny takiej żółtawo- zielonej, sama nie wiem jak określić ten kolor. Byłam już...
gość
Co to jest? Proszę o pomoc
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc, zauważyłam to wczoraj; u góry w okolicy ujścia cewki zrobiły się takie zgrubienia i w środku w pochwie również...Zauważyłam to dopiero jak zaczął się biało/żółt...
gość
Brak miesiaczki od 8 miesiecy
Witam czy to menopauza?? Endometrium 2mm, niski estradiol i progosteron ale FSH i LH takze niskie ...za to wysoki Dhea-s i kortyzol (ostatnio troche juz spadl)zaburzenia miesiaczki od 1,5roku (krwawi...
gość
Co ubrac do ginekologa?
Jak się ubrac, i co będę musiała zdjac u ginekologa i gdzie przed badaniem???
gość
stosunek
czy przy stosowaniu tabletek dopochwowych iladian plus na noc mogę współżyć od rana z partnerem w prezerwatywie? czy z prezerwatywa się nic nie stanie?
Reklama:
Reklama: