Obecność hormonów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pełnią one funkcje przekaźników informacji między układem hormonalnym i nerwowym a innymi układami.
Spis treści:
- Co się dzieje kiedy zostanie zaburzony układ hormonalny człowieka?
- Wpływ hormonów na metabolizm
- Inne dolegliwości hormonalne
Co się dzieje kiedy zostanie zaburzony układ hormonalny człowieka?
Podwyższone stężenie hormonu TSH (tyreotropowego) w surowicy oznacza niedoczynność tarczycy.
Objawy niedoczynności tarczycy to:
- sucha skóra,
- ziębnięcie,
- senność,
- ociężałość,
- bladość i suchość skóry.
Objawy te przypominają skutki starzenia co znacznie utrudnia diagnostykę chorób tarczycy u starszych osób.
Wpływ hormonów na metabolizm
Hormony wpływają również na występowanie zaburzeń metabolicznych u kobiet w okresie menopauzy, ponieważ proces jest wynikiem wygasania czynności hormonalnej jajników, czyli wyczerpania zapasów pęcherzyków jajowych. W czasie obniżenia wydolności hormonalnej w okresie menopauzalnym, oprócz zaburzeń miesiączkowania wzrasta częstość występowania mięśniaków macicy oraz niepokojących zmian fizjologicznych w piersiach.
Przyczyną niepłodności występującej u kobiet może być nieprawidłowo funkcjonujący układ hormonalny. Zaburzenia te związane są z bardzo niskim stężeniem progesteronu co wpływa na nieprawidłowe działania ciałka żółtego i problemy z utrzymaniem ciąży. Wzrost męskich hormonów czyli testosteronu i androgenów u kobiet jest również przyczyną niepłodności.
Przyczyną występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet jest nadczynność estrogenowa. Powoduje ona silne bóle w okolicach piersi, bóle głowy i rozkojarzenie przed miesiączką.
Zaburzenia hormonalne, fot. pantherstock
Inne dolegliwości hormonalne
Występowanie trądziku i łojotoku to problemy okresu dojrzewania. Kiedy u kobiet powyżej 30 roku życia występują wypryski oraz skóra zaczyna się przetłuszczać to sygnał, że układ hormonalny nie funkcjonuje prawidłowo. Przyczynami jest albo niedobór estrogenów albo nadmiar testosteronu.
Produkowany przez nadnercza i jajniki testosteron powoduje nadmierne owłosienie. Kobiety mierzą się wtedy z takimi problemami jak rosnące włosy na rękach, klatce piersiowej, brzuchu – czyli w miejscach, w których owłosieni są mężczyźni. Natomiast nadmierne łysienie jest spowodowane hormonami wytwarzanymi przez tarczycę.
Podczas zaburzeń układu hormonalnego wiele osób decyduje się na terapię hormonalną. Należy pamiętać, że ingerowanie w ten układ niesie za sobą wiele skutków ubocznych dlatego przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem.