Reklama:

Przerost endometrium - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przerost endometrium - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Panthermedia

Higiena u kobiet w okresie menstruacji

Endometrium, to błona śluzowa macicy, która przez niektórych nazywana jest „wyścieliskiem”. Jest ona charakterystyczna dla ssaków. Cechuje ją bardzo duża wrażliwość na działanie różnego rodzaju hormonów- głównie steroidowych. To właśnie prowadzi do zmiany powierzchni endometrium w przebiegu cyklu miesięcznego kobiety.

Reklama:

Objawy i przebieg przerostu endometrium

Przerost endometrium

Jest dość powszechnie występującym schorzeniem, które pojawić się może nie tylko u kobiet, które miesiączkują ale także u tych, które przeszły menopauzę.

Za zmiany grubości oraz powierzchni endometrium odpowiedzialne są zmiany stężenia:

  • estrogenu, gdzie podczas dojrzewania pęcherzyka Graffa dochodzi do silnego rozrostu endometrium,
  • progesteronu, który w znaczący sposób hamuje rozrost endometrium a konsekwencja tego jest także jego złuszczanie.

Każda kobieta, która zauważy u siebie nieprawidłowe krwawienie, zbyt obfitą bądź skąpą miesiączkę, będzie odczuwała ból w podbrzuszu czy w okolicy jajników powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa. Warto pamiętać także o regularnych badaniach. Przerost endometrium w większości przypadków wymaga leczenia.

Badania naukowe

Badania naukowe pokazują, że przerost endometrium występuje bardzo często u kobiet po menopauzie a także po 55-60 roku życia. Spotykany jest także coraz częściej u kobiet młodych - miesiączkujących. Bezpośrednią jego przyczyną jest brak równowagi hormonalnej. Nienaturalne zgrubienia ścian nabłonka macicy po pewnym czasie zaczyna prowadzić do pojawiania się różnego rodzaju dolegliwości. Utrudniają one życie i normalne funkcjonowania a co ważne mogą prowadzić do poważnych powikłań. Objawem spotykanym u kobiet z przerostem endometrium jest najczęściej bardzo obfita miesiączka i bardzo często silne krwawienia pomiędzy ustalonymi cyklami.

U niektórych kobiet krwawienie pojawia się także po dłuższym okresie gdy nie miały już miesiączki. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć problemy z oddawaniem moczu, odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego a także nietrzymanie moczu.

Endometrium, Przerost endometrium, Przyczy przerostu endometrium

fot. pantherstock

Diagnoza

Do zdiagnozowania przerostu endometrium macicy lekarz zleca wykonanie następujących badań:

W wielu przypadkach lekarz ginekolog, wykonuje biopsje endometrium, która polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej. Śluzówka macicy zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Bardzo ważne jest to by pamiętać o regularnym wykonywaniu badań a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lekarzowi.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Piekące zmiany
Od kilku dni po seksie analnym z mężem przypaletala się wokol odbytu jakaś zaraza. Mam to po obydwu stronach odbytu i nawet troszkę jakby w zewnętrznej centralnej jego czesci. Mocno piecze , nie swę...
gość
Zdjecia nago
Jakiś czas temu pomyślałam że mogłabym zostać modelką. Nie mam żadnego doświadczenia, mam 26 lat ale znajomi mi mówili że się nadaje wiec założyłam konto na jakimś portalu dla modelek i zaczęli odY...
gość
Czy to są kłykciny
Przedtem często miałam pęknięcie w tym miejscu po stosunku, a teraz się zrobiły takie grudki
gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
Reklama:
Reklama: