Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok 10 % kobiet, a wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50 – 60 %. Istotą tego schorzenia jest występowanie komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy.
Dlaczego laparoskopia?
W przypadku leczenia operacyjnego, metodą z wyboru jest laparoskopia. Jest to metoda bardzo precyzyjna, pozwalająca na dokładne zlokalizowanie i usunięcie najdrobniejszych zmian z możliwością zaoszczędzenia unerwienia. „W trakcie operacji oglądamy całą jamę brzuszną i miednicę mniejszą. Za pomocą kamery, na zbliżeniu, widzimy zmiany chorobowe umiejscowione w najtrudniej dostępnych miejscach. Im lepsza technologia optyczna, możliwość obrazowania 3D i zastosowanie rozdzielczości 4K, tym większe szanse na optymalne zoperowanie chorej. W Szpitalu Medicover korzystamy z nowoczesnych narzędzi chirurgicznych jak np. Bisect lub igła monopolarna. Część zmian jest usuwana za pomocą plazmy argonowej, ponieważ w przypadku pacjentek z niepłodnością pozwala to na oszczędzenie rezerwy jajnikowej” – wyjaśnia dr Joanna Jacko.
fot. Szpital Medicover
Rekonwalescencja
Powrót do pełni sił zależy w dużym stopniu od zakresu operacji, jak i stanu ogólnego pacjentki. Im więcej narządów zaatakowanych przez chorobę, tym więcej zmian trzeba wyciąć i tym dłuższy zabieg. Na szczęście większość chorych to młode - i jeśli wykluczymy endometriozę - zdrowe kobiety. Pacjentki po operacji wypisywane są do domu po 2 - 6 dniach. Potem zazwyczaj zaleca się oszczędzający tryb życia przez 4 tygodnie i po tym okresie wizytę kontrolną u lekarza, który poprowadzi dalsze leczenie.
Niestety endometrioza jest chorobą nieprzewidywalną. Zdarza się, że mimo prawidłowo wykonanej operacji dolegliwości po kilku latach wracają, jednak dokładne wykonanie pierwszej operacji znacząco obniża ryzyko nawrotu. Dużo zależy od wdrożenia prawidłowego postępowania pooperacyjnego nacelowanego na „wyciszenie” choroby. Myśleć tu należy przede wszystkim o leczeniu farmakologicznym, dietetycznym i fizjoterapii. Jeśli leczenie operacyjne przeprowadzane jest z powodu niepłodności, to największe szanse na zajście w ciążę występują bezpośrednio po operacji. Czasem w trakcie operacji okazuje się, że warunki anatomicznie uniemożliwiają naturalne zajście w ciążę. W takich przypadkach, w możliwie najkrótszym czasie po operacji powinno zostać zastosowane zapłodnienie pozaustrojowe.
Więcej informacji na endometrioza.medicover.pl