Reklama:

Ból, który potrafi odbierać radość życia: marzec miesiącem świadomości endometriozy

Public Policy

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Ból, który potrafi odbierać radość życia: marzec miesiącem świadomości endometriozy

PantherMedia

Pacjentka z bólem brzucha w gabinecie lekarskim

Marzec to miesiąc świadomości endometriozy - choroby, która może dotykać nawet co 10. kobietę w wieku rozrodczym. Pomimo poważnego wpływu na zdrowie i codzienne funkcjonowanie milionów kobiet na całym świecie, świadomość społeczna na temat endometriozy, jej objawów i możliwości leczenia, pozostaje niewielka. To odpowiedni czas, by zwrócić uwagę na tę chorobę, zrozumieć jej konsekwencje oraz wesprzeć pacjentki, które się z nią zmagają.

Reklama:

Jak piszą eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, endometrioza to przewlekła choroba o podłożu hormonalnym (estrogenozależna), która charakteryzuje się tym, że komórki błony śluzowej macicy, tzw. endometrium, pojawiają się poza jej naturalnym miejscem występowania, czyli poza jamą macicy [1]. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, komórki te reagują na zmiany hormonalne zachodzące naturalnie podczas cyklu menstruacyjnego, co w rezultacie prowadzi m.in. do wytworzenia się stanów zapalnych.

Endometrioza to choroba, która może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Jej ogniska mogą powstawać nie tylko w narządach rozrodczych, takich jak jajowody, jajniki czy szyjka macicy, ale także w bardziej odległych miejscach – w jelitach, moczowodach, a w rzadkich przypadkach nawet w płucach, wątrobie czy mózgu [2].

Objawy endometriozy

Najczęstszym, a zarazem najbardziej uciążliwym objawem endometriozy jest przewlekły ból, wynikający z utrzymującego się stanu zapalnego. Kobiety często zgłaszają uporczywe dolegliwości w podbrzuszu, które pojawiają się nie tylko podczas menstruacji [3]. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie objaw endometriozy. Inne objawy endometriozy to ból podczas stosunku seksualnego, obfite i nieregularne krwawienie, osłabienie i zmęczenie, a także problemy z układem pokarmowym i moczowym, takie jak biegunki, zaparcia czy częste parcie na mocz. Endometrioza może prowadzić również do niepłodności [4].

Niestety wspomniane objawy wciąż bywają bagatelizowane przez lekarzy, najbliższe otoczenie chorych, a także same kobiety. Zasłyszane od kolejnych osób zdania „po ciąży Pani przejdzie” czy „taka Pani uroda” niejednokrotnie sprawiają, że część kobiet, pomimo ogromnego cierpienia i bólu, z jakim przychodzi im się mierzyć, przyjmuje, że ich dolegliwości są „normalne”.

Jak endometrioza wpływa na życie kobiet?

Choroba, a przede wszystkim towarzyszące jej objawy wpływają nie tylko na fizyczne zdrowie kobiet, ale również na ich życie emocjonalne, społeczne i zawodowe. Podkreślają to same pacjentki, które szukają wsparcia m.in. wśród innych zmagających się z podobnymi problemami, np. w ramach organizacji pozarządowych działających na rzecz kobiet z endometriozą, jak Fundacja Pokonać Endometriozę.

Przewlekły ból, nieregularne krwawienia, zmęczenie, problemy z układem pokarmowym – wszystko to utrudnia codzienne funkcjonowanie i mocno obniża samopoczucie. Stale nawracające dolegliwości zmuszają część pacjentek do rezygnowania z angażowania się w życie rodzinne czy rozwijania kariery naukowej bądź zawodowej [5].

Jak leczyć endometriozę?

Chociaż endometrioza nie jest obecnie w pełni wyleczalna, istnieją metody leczenia, które pozwalają łagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjentek [6]. Terapia endometriozy powinna polegać na współpracy pacjentki z lekarzem, być zindywidualizowana i dostosowana do jej potrzeb oraz stopnia zaawansowania choroby. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, terapia powinna być oparta na długofalowym planie, którego podstawą jest leczenie farmakologiczne [7].

Jego celem jest złagodzenie bólu i zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych zmian zapalnych. W leczeniu endometriozy najczęściej stosuje się leki hormonalne. Wśród nich wyróżniamy m.in. doustne środki antykoncepcyjne, progestageny (to hormony, które hamują rozwój błony śluzowej macicy) oraz wkładki domaciczne (IUS). W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, konieczna może być również interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu zmian wywołanych chorobą.

Należy pamiętać, że każda terapia hormonalna powinna być stosowana ściśle z zaleceniami lekarza, ponieważ niektóre leki mogą powodować skutki uboczne. Dobrą wiadomością jest to, że pojawiają się nowe możliwości leczenia objawów endometriozy. Na przykład nowoczesne leczenie z zastosowaniem antagonistów GnRH wraz z hormonalną terapią uzupełniającą (tzw. add-back therapy) wykazuje się zarówno w badaniach jak i codziennej praktyce klinicznej odpowiednim profilem bezpieczeństwa i niskim odsetkiem działań niepożądanych, co sprawia, że leczenie jest lepiej tolerowane przez pacjentki [8].

- Przede wszystkim należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Na szczęście, u 90 proc. pacjentek wystarczy terapia hormonalna. Z reguły podstawową leczenia są dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, podawane w sposób ciągły. Doprowadzają one do zatrzymania krwawień i zaniku endometrium, które przestaje przemieszczać się i wszczepiać do innych narządów w organizmie. Bardziej nasilone dolegliwości bólowe wymagają zastosowania silniej działających leków, np. nowoczesnej terapii, dostępnej od 2021 r. na polskim rynku – relugolixu z terapią uzupełniającą, tzw. add back therapy. W każdym przypadku proces terapeutyczny powinien odbywać się pod nadzorem i kontrolą lekarza, który będzie na bieżąco monitorował jego efektymowił prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów [9]

Wsparcie i świadomość

Pacjentki z endometriozą w Polsce potrzebują instytucjonalnego wsparcia. Wiele z nich pozostaje niewidoczna dla systemu. Z braku alternatyw korzysta z leczenia w prywatnych ośrodkach, a także samodzielnie opłaca liczne wizyty lekarskie, leki czy nawet operacje. Sytuacja ma szansę się zmienić. Zgodnie z planem działalności Ministra Zdrowia na rok 2025 [10].
w resorcie trwają obecnie prace nad poprawą dostępu do diagnostyki i leczenia endometriozy. Jak podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji Pokonać Endometriozę,
dla pacjentek wsparcie państwa jest koniecznie potrzebne.

- Kobiety chorujące na endometriozę w znacznej mierze muszą samodzielnie mierzyć się z chorobą. Niezwykle długo trwa proces diagnozy – liczy się go w latach. Koszty wielu badań, procedur medycznych czy leków, które są niezbędne, by kobieta w ogóle była w stanie funkcjonować, ponosi pacjentka i jej rodzina. Dlatego z dużą nadzieją wyczekujemy na systemowe rozwiązania w zakresie organizacji diagnostyki i leczenia endometriozy oraz refundacji potrzebnych leków i procedur medycznychpodkreśliła.

Mam nadzieję, że kobiety z endometriozą będą dostrzegane przez system nie tylko przy okazji obchodów miesiąca świadomości endometriozy dodała

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: