Reklama:

Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?

Zdrowa ONA

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?

Panthermedia

Uśmiechnięta kobieta

W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze  strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15% Polek za pierwszą pomoc uznaje internet . O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem – dr hab. Sławomirem Woźniakiem.

Reklama:

Czy mięśniaki wielkości pomarańczy mogą być wyłuszczone bez wycinania całej macicy?

Zwykle uważa się, że duże mięśniaki o średnicy ponad 10 cm nie nadają się do wyłuszczenia. Jeżeli kobieta jest młoda i zależy jej na zachowaniu płodności, zaleca się wdrożenie terapii farmakologicznej, o której istnieniu, jak wynika z badania, wie tylko 37% Polek. Dzięki tej metodzie ustępują dolegliwości związane z obfitym międzymenstruacyjnymi krwawieniami, a mięśniaki ulegają zmniejszeniu, dzięki czemu ich wyłuszczenie może zostać rozważone przez lekarza specjalistę.

Czy powinnam usunąć mięśniaka, który nie daje żadnych objawów?

Dane medyczne dowodzą, że tylko objawowe mięśniaki macicy powinny być poddawane interwencji medycznej. Jeżeli mięśniak nie daje objawów, powinno się go obserwować i nie dopuścić do nadmiernego rozwoju. W tym czasie warto być również pod stałą opieką lekarza ginekologa i wykonywać regularne badania cytologiczne.

Czy mięśniak w ciąży może rosnąć i zagrażać dziecku?

Każda kobieta przed planowanym zajściem w ciążę powinna wykonać szereg badań. Zwykle mięśniaki są dobrze tolerowane przez ciężarną macicę. Warto zawsze zastanowić się nad ewentualnym usunięciem mięśniaków podśluzówkowych, tzn. tych, które zniekształcają jamę macicy. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta jest w ciąży, a mięśniak rośnie i zagraża dziecku. Oczywistym jest, że mięśniaki w pierwszej połowie ciąży mogą rosnąć, ale zwykle nie powodują większych komplikacji podczas jej przebiegu. Jeżeli płód rozwija się prawidłowo, to nie ma wskazań, by ingerować w przebieg ciąży. Niemniej jednak w takich sytuacjach kobieta powinna być pod ścisłą opieką specjalisty, który w przypadku zagrożenia życia dziecka podejmie odpowiednie kroki. W przypadku, gdy utrzymanie dziecka w łonie matki jest zagrożone z powodu rosnącego mięśniaka, lekarz może podjąć decyzję o ewentualnym wcześniejszym rozwiązaniu ciąży.

fot. panthermedia

Czy da się uniknąć mięśniaków macicy?

Dzięki wielu badaniom zauważono, że dzietność kobiety chroni ją przed powstawaniem mięśniaków macicy. Czyli im więcej potomstwa, tym większe szanse na ich uniknięcie. Innym czynnikiem warunkującym, czy guzy się pojawią, jest rasa kobiety, a więc geny. Szacuje się, że znacznie częściej mięśniaki macicy wystąpią u afroamerykanki niż u kobiety rasy białej. Dodatkowo zauważa się, że niedostarczenie niektórych elementów diety, jak np. niedobór witaminy D3, może mieć istotny wpływ na powstanie mięśniaków macicy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
Jak naturalnie zwiększyć odporność u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jako rodzice zawsze staramy się dbać o zdrowie swoich dzieci. Jednak zdarza się, że dziecko uczęszczające do przedszkola często łapie infekcje i przeziębienie. Czy macie jak...
gość
Interpretacja wyników
Dzień dobry, robiłam badania kontrolne i chciałabym się dowiedzieć jak zinterpretować podane wyniki? Wynik negatywny oznacza brak zakażenia ?
gość
Pomozcie 😪
Czy to grzybica
dziwne zmiany na pochwie pomocy
Zmiany wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej, bardzo bolą i mam je już około od tygodnia jak nie dłużej. Niedługo przed tym miałam opryszczkę na ustach.. Czy to może być to samo tylko w miejscu intymn...
gość
Badanie proszę o odpowiedź
Czy mając aktualnie zapalenie pęcherza można wykonać jutro cytologie szyjki macicy?
Reklama:
Reklama: