Ginekolog to lekarz zajmujący się problematyką żeńskich narządów rozrodczych, do którego powinny chodzić pacjentki w każdym wieku. Młodym kobietom może on np. doradzić wybór środka antykoncepcyjnego, pacjentkom w okresie okołomenopauzalnym ginekolog może z kolei zalecić środki łagodzące objawy przekwitania. Do ginekologa, wbrew powszechnemu mniemaniu, powinny również chodzić pacjentki po menopauzie – dlaczego istnieje taka potrzeba?
Spis treści:
- Wizyta u ginekologa: wiek nastoletni
- Wizyta u ginekologia: młoda dorosłość
- Wizyta u ginekologa: okres okołomenopauzalny
- Wizyta u ginekologa: okres po menopauzie
Ginekolog to specjalista, którego jedne pacjentki traktują jak lekarza posiadającego dowolną inną specjalizację, a inne z kolei kobiety wyjątkowo krępują się, i z tego powodu unikają wizyt u ginekologa. Wstyd i obawy pacjentek wydają się w pełni uzasadnione – badanie ginekologiczne jest przecież najprawdopodobniej najbardziej intymnym spośród wszystkich badań, które jest przeprowadzane przez lekarzy.
Ginekologów unikać się jednak nie powinno, co więcej – zasadniczo kobieta będąca w dowolnym wieku powinna się znajdować pod stałą obserwacją ginekologa. Na temat wizyt w gabinetach ginekologicznych funkcjonuje wiele mitów, jako przykład można podać przekonanie części pacjentek, że kiedy to przestaną one miesiączkować, to wtedy już nie ma u nich wskazań to odwiedzania ginekologa. Takie myślenie jest zdecydowanie błędne, a postępowanie zgodnie z przytoczonym powyżej przykładem – czyli unikanie wizyt u ginekologa – może skutkować tym, że groźna dla życia pacjentki choroba zostanie przeoczona.
Kobiety w różnym wieku odwiedzać ginekologa po prostu powinny – różnice dotyczą tylko tego, w jakim dokładnie celu pacjentki mające różną liczbę wiosen powinny konsultować się z tym specjalistą.
Wizyta u ginekologa: wiek nastoletni
Pytanie wielu mam, ale i młodych dziewcząt: kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa? Odpowiedź uzależniona jest w tym przypadku od tego, czy u młodej dziewczyny występują jakiegokolwiek nieprawidłowości dotyczące narządów rozrodczych.
Ginekologa odwiedzić powinny te dziewczęta, które doświadczają nieprawidłowości związanych z miesiączkowaniem. Takowym może być zbyt wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (czyli przed 9. rokiem życia), jak i brak miesiączki po przekroczeniu określonej liczby lat (niepokojący jest brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16 lat).
Po wystąpieniu pierwszej miesiączki – ze względu na wciąż zachodzące u nastolatki zmiany hormonalne – początkowo cykl miesiączkowy może być nieregularny i krwawienia mogą się pojawiać się ze zmienną częstością. Takie zjawisko nie musi być powodem do niepokoju, aczkolwiek w przypadku potrzeby upewnienia się, że ze zdrowiem pacjentki rzeczywiście wszystko jest w porządku, warto po prostu umówić się na wizytę u ginekologa. Bez wahania powinny za to odwiedzić specjalistę te dziewczęta, które zmagają się z wyjątkowo obfitymi krwawieniami miesiączkowymi oraz te pacjentki, u których z miesiączką współwystępują znacznego stopnia dolegliwości (np. bólowe).
Jeżeli pierwsza miesiączka wystąpiła w oczekiwanym czasie, a menstruacji nie towarzyszą żadne problemy, to w takiej sytuacji kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa? Ogólnie zaleca się jej odbycie przed rozpoczęciem podejmowania kontaktów seksualnych, w okolicy 18-20. roku życia.
Wizyta u ginekologia: młoda dorosłość
Kiedy już pacjentka ma za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, to wtedy pozostaje już tylko kontynuować te wizyty. Młode, dorosłe kobiety powinny odwiedzać ginekologa w wielu różnych celach. Podstawowym jest oczywiście regularne sprawdzanie, czy nie pojawiła się u nich żadna choroba ginekologiczna – z tego właśnie powodu wykonywane są np. regularne badania cytologiczne, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian na szyjce macicy.
Pacjentkom w wieku rozrodczym ginekolog może – jeżeli oczywiście będą one wyrażały taką chęć – zalecić odpowiednią dla nich metodę antykoncepcji. Na rynku istnieje wiele różnych preparatów zapobiegających poczęciu i ich mnogość wynika nie tylko z tego, że przemysły farmaceutyczne mają bogatą ofertę, ale i z tego, że tak jak jeden lek antykoncepcyjny może być dla danej pacjentki przeciwwskazany, tak już inny preparat może być dla niej odpowiedni.
Ginekolog może jednak podejmować działania odwrotne od opisanych powyżej – mianowicie może on pomóc pacjentce w przygotowaniu do ciąży. Lekarz może wydać zalecenia co do suplementacji odpowiednich substancji (przede wszystkim kwasu foliowego), a kiedy już jego pacjentka zajdzie w upragnioną ciążę, to wtedy wizyty u ginekologa mają na celu upewnianie się, że rozwój wewnątrzmaciczny dziecka przebiega bez zakłóceń.
Wizyta u ginekologa: okres okołomenopauzalny
Menopauza (czyli ostatnia w życiu miesiączka) występuje średnio w okolicy 50. roku życia, dolegliwości związane z przekwitaniem pojawiać się mogą dużo, bo nawet 10 lat, wcześniej od zaprzestania miesiączkowania. Związane z tym mogą być różnorodne objawy, takie jak najbardziej znane uderzenia gorąca, ale i rozdrażnienie czy suchość pochwy.
Pacjentki, które są w okresie okołomenopauzalnym, również powinny pomyśleć o wizycie u ginekologa. Jeżeli dolegliwością związane z okresem okołomenopauzalnym są u nich wyjątkowo uciążliwe, to wtedy istnieje możliwość rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej. Objawy zapowiadające menopauzę potrafią bardzo negatywnie wpływać na jakość życia kobiet, w związku z czym w razie borykania się z takim problemem warto odwiedzić specjalistę – w końcu naprawdę istnieje możliwość zaradzenia im.
Wizyta u ginekologa: okres po menopauzie
„Nie miesiączkuję, to nie muszę już chodzić do ginekologa” – takie myślenie jest zdecydowanie niewskazane. Pacjentki, które przebyły menopauzę, również powinny pamiętać o okresowych kontrolach u ginekologa. Zaprzestanie miesiączkowania zdecydowanie nie oznacza tego, że w obrębie narządów rozrodczych nie mogą się już rozwijać żadne patologie – po menopauzie regularne wizyty u ginekologa mają za zadanie wykrywać ewentualne schorzenia na jak najwcześniejszych etapach ich rozwoju.
Regularne odwiedzanie ginekologa, jeżeli pacjentka nie doświadcza żadnych dolegliwości ze strony narządów rodnych, oznacza zazwyczaj konsultacje w ilości jednej na rok. Tak jednak jest w przypadku, kiedy wszystko jest w porządku. Jeżeli pacjentka zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy – np. ponowne, już po przebyciu menopauzy, występowanie krwawienia z dróg rodnych, powinna się ona pilnie umówić na wizytę u ginekologa. Wspomniana wyżej dolegliwość może wynikać z różnych przyczyn, z których jedną z możliwych jest nowotwór narządów rodnych. Istnieje konieczność wykluczenia takiego problemu, dlatego niepokojące dolegliwości ze strony okolic intymnych powinny zdecydowanie skłonić pacjentkę do szybkiego umówienia się do ginekologa.