Reklama:

Nie bój sie ginekologa!

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Nie bój sie ginekologa!

ojoimages

Zakupy z przyjaciółką

Młode Polki zbyt rzadko pojawiają się u ginekologa - alarmują specjaliści. Regularne wizyty mogą wykryć wczesne zmiany i skutecznie je leczyć.

Reklama:

Dane dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy są porażające - jest on szóstym, co do częstości występowania, nowotworem u kobiet w Polsce - stanowi 10,7 % wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1.700 kobiet umiera z tego powodu (według rejestru nowotworów 2009 r.).

Dlaczego młode Polki się nie badają?

Zbyt wiele mitów pojawia się przy okazji rozmowy o wizycie u lekarza.

Zapytałam znajomych, czy badają się regularnie. Reakcje na moje pytanie były różne: od zawstydzenia i zakłopotania po nerwowy uśmiech. Nawet w gronie kobiet ten temat okazuje się być trudny.

Jedne przyznały, że starają się chodzić regularnie, inne mówiły, że boją się lekarza oraz tego, że badanie wykryje jakąś chorobę, wstydzą się lub wykręcają się brakiem czasu.

Drążąc dalej temat nieobecności u lekarza kilka razy usłyszałam, że:

  • badanie ginekologiczne boli,
  • badania są drogie,
  • lekarze nie są delikatni,
  • trzeba długo czekać na wizytę.

 kobieta/cialo/pe0029561_kobieta_spa_ojoimages_cr.webp" style="border-style:solid; border-width:0px; height:301px; width:450px" />

Fot. ojoimages

Oczywiście wszystkie te argumenty można rozpatrywać w dwóch aspektach: dla jednych będą to mity, dla innych prawda poparta doświadczeniem.

Czy badanie ginekologiczne boli?

Co prawda wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale nie jest bolesne. Ta kwestia jest także uwarunkowana podjeściem lekarza - i tutaj kolejna kwestia - jak w każdym zawodzie zdarzają się lekarze bardziej empatyczni oraz mniej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
gość
Gronkowiec złocisty na wargach sromowych
Hej. Zrobiłam wymaz z warg sromowych, na pełny wymaz z pochwy jeszcze czekam. Dolegliwości są głównie na zewnątrz, na sromie. Pomiędzy wargami sromowymi pojawia się zaczerwienienie, tak to mnie tam p...
gość
Pieczenie sromu! Pomocy
Hej dziewczyny. Od 4 miesięcy mam problem. Przedsionek pochwy robi się zaczerwieniony i ustępuje po kilku dniach. Piecze. Nawet kiedy zaczerwienienie zejdzie, odczuwam To Pieczenie i kłucie- warg sro...
gość
Zmiana na sromie
Dziewczyny wstyd się przyznać, ale co to jest- na zdjęciu zaznaczyłam kółeczkiem. Ujscie cewki moczowej? Czy ranka na sromie?
gość
Co to może być.
Jest to w pochwie. W załączniku wstawiam zdjęcie
gość
Co to ?
Hej,wczoraj rano współżyłam po raz 2 z zabezpieczeniem(prezerwatywa) odrazu po stosunku pojawiła obfita ilość brązowego śluzu. Dziś zmieszało się to z krwią. Co to moze być,nie mam żadnych bóli ani n...
Reklama:
Reklama: