Mięśnie dna miednicy zwane potocznie mięśniami Kegla, są niezmiernie istotną partią mięśni w ciele kobiety. Do niedawna mówiło się o nich bardzo niewiele - zazwyczaj poruszało się ich kluczową rolę, jaką odgrywają w temacie jakości doznań seksualnych. Dobroczynnych właściwości tychże mięśni jest jednakże o wiele więcej (podtrzymują narządy umiejscowione w dole jamy brzusznej). Rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni Kegla powoduje wiele następstw zdrowotnych (m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych).
Mięśnie Kegla swoją nazwę wzięły od amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla, który w latach 40 - tych ubiegłego wieku wymyślił ćwiczenia przeznaczone dla wzmocnienia mięśnia łonowo - guzicznego. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie, jak i nauka kontrolowania mięśni dna miednicy. Przy opracowywaniu metody ćwiczeń dr Kegl zastosował urządzenie, które funkcjonowało podobnie jak aparat do mierzenia ciśnienia (pacjentka z założoną do pochwy sondą, uczyła się kurczyć mięśnie, obserwując zmiany wychylenia słupka rtęci).
Mięśnie Kegla - charakterystyka
Mięśniem Kegla (dna miednicy) określany jest mięsień łonowo-guziczny łączący kość łonową z kością ogonową (zwaną guziczną). Wyściela on dno macicy oraz podtrzymuje umiejscowione tam narządy, jak: pęcherz, macica, odbytnica.
Mięśnie dna miednicy składają się z trzech warstw - powierzchnię tworzą włókna mięśniowe, które biegną w różnych kierunkach (wpływa to na zabezpieczenie oraz utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu).
Ważne! Mięśnie odpowiedzialne są za utrzymanie moczu oraz kału. Ponadto utrzymują w odpowiednim miejscu narządy wewnętrzne (m.in. macica).
Bardzo łatwo jest zlokalizować mięśnie dna miednicy - wystarczy podczas wizyty w toalecie zahamować oddawanie moczu (zaciskając mięśnie cewki moczowej zaciskane są także mięśnie, które otaczają wejście do pochwy i odbytnicy - są to właśnie mięśnie Kegla).
Mięśnie Kegla - rola
Mięśnie dna miednicy odkrywają kluczową rolę podczas porodu. To dzięki nim możliwe jest wydanie dziecka na świat (w trakcie trwania ciąży oraz w trakcie porodu, zarówno tkanki krocza, jak i miednicy ulegają procesowi rozciągnięcia - ułatwiając tym samym wydostanie się dziecka na zewnątrz).
Ważne! Zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu siłami natury.
Prawidłowa kondycja tych partii mięśni wpływa ponadto na:
- utrzymanie moczu;
- utrzymanie kału;
- zapobiega wypadaniu macicy;
- mniejsze prawdopodobieństwo obniżenia się narządów w jamie brzusznej;
- poprawia jakość życia seksualnego.
Ważne! Na osłabienie mięśni Kegla wpływają: ciąża, poród, nadwaga, starzenie się.
Zbyt rozluźnione mięśnie grożą takimi schorzeniami, jak m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu (często spotykane u kobiet po porodzie naturalnym) oraz opadanie macicy (mięśnie Kegla odpowiedzialne są za utrzymanie macicy w odpowiednim miejscu).
Mając na uwadze fakt, jak istotne są owe mięśnie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - warto o nie zadbać, regularnie ćwicząc.
Mięśnie Kegla a seks
Bardzo dużo się mówi o wpływie dobrze wyćwiczonych mięśni dna miednicy na poprawę doznać seksualnych. Czy rzeczywiście jest to prawda? Tak - mocne mięśnie Kegla nie tylko wzmagają doznania obojga partnerów, ale także ułatwiają kobiecie osiągnięcie orgazmu.
Ważne! „Seksualny potencjał” mięśni dna miednicy, odkrył przed stu laty amerykański chirurg i ginekolog Robert Latou Dickinson. Zbadał on, że prostytutki mają o wiele silniejsze mięśnie dna miednicy, niż pozostałe kobiety.
Wciąż badana jest dokładna rola, jaką odgrywają mięśnie Kegla w trakcie orgazmu - same ścianki pochwy nie są wyczulone. To właśnie mięśnie, które otaczają pochwę, są odpowiedzialne za doznania seksualne.
Według opinii specjalistów, mechanizm działania mięśni w aspekcie doznań seksualnych, wygląda następująco:
- Podczas podniecenia skurcze mięśni miednicy zwiększają ukrwienie łechtaczki. Tkanki łechtaczki absorbują krew (proces odczuwalny jest jako przyjemne napięcie).
- Płytko umiejscowione mięśnie dna macicy, wzmagają ucisk na naczynia krwionośne obecne w łechtaczce.
- Skurcz mięśni dna miednicy podczas aktu płciowego umożliwia osiągnięcie orgazmu, dzięki przyciągnięciu przedniej części pochwy do wewnętrznych partii łechtaczki.
Ważne! Im lepiej wyćwiczone mięśnie Kegla, tym intensywniejszy oraz dłuższy orgazm.