Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Niektóre infekcje wirusowe mogą powodować poważne skutki dla rozwoju płodu - np. różyczka, ospa wietrzna, HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszka(HSV), cytomegalia (CMV) i parwowirus B19. Groźne jest także zakażenie pasożytem Toxoplasma.
Dość powszechnym wirusem jest wirus ospy wietrznej. Zakażenie może spowodować zapalenie płuc - ok.10% przypadków, a nawet śmierć u osób starszych i kobiet w ciąży. Zachorowanie w I trymestrze nie zwiększa ryzyka poronienia.
Gdy do zakażenia dochodzi w późniejszym okresie ciąży może być przyczyną ospy wrodzonej u dziecka (objawia się małą masą urodzeniową, zmianami bliznowatymi skóry, zaburzeniami neurologicznymi, wadami kończyn, oka, upośledzeniem umysłowym itd.),Gdy zakażenie występuje po 28 tyg. ciąży nie stwierdza się zespołu wrodzonego. Dostępna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej zalecana dla kobiet które nie chorowały na ospę. Należy zaszczepić się min. miesiąc przed planowaniem zajścia w ciąże.
Toxoplasma jest pasożytem, występującym w odchodach zakażonych kotów, zainfekowanym surowym mięsie, zwłaszcza wieprzowym. Choroba zwykle ma łagodny przebieg i większość osób nawet nie wie, że ją przeszło. Może być jednak groźna jeśli infekcja występuje w ciąży. Jeśli zakażenie płodu następuje na wczesnych etapach ciąży może skutkować poronieniem lub wystąpieniem wad wrodzonych. Żeby uniknąć zakażenia toksoplazmozą należy unikać spożywania surowego mięsa, dokładnie myć ręce po sprzątaniu kuwety kota.
Mimo że niektóre choroby są niegroźne dla zdrowych osób to mogą być groźne dla kobiet w ciąży i płodu. Należy uświadomić sobie istniejące ryzyko i o ile możliwe zastosować skuteczną profilaktykę.