Reklama:

Pozycje wertykalne wykorzystywane podczas aktywnego porodu.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Pozycje wertykalne wykorzystywane podczas aktywnego porodu.

ojoimages

Radość z ciąży

W artykule przedstawiono najczęściej stosowane pozycje wertykalne wykorzystywane podczas porodu.

Reklama:

Pozycje relaksacyjne

Pozycja leżąca

Rodząca leży na materacu na lewym boku. Jest to pozycja wykorzystywana w przerwach międzyskurczowych. Zmniejsza ona siłę skurczu oraz polepsza dopływ krwi do płodu, a tym samym jego dotlenienie.

Pozycja z wykorzystaniem worka sako

Rodząca może przyjmować dowolną pozycję. Może siedzieć na worku, położyć się i zrelaksować. Wykorzystywany jest w przerwach międzyskurczowych.

Pozycje wykorzystywane podczas II okresu porodu

Podczas drugiego okresu porodu dochodzi do rodzenia się dziecka na zewnątrz. Pojawiają się skurcze parte. Przyjmowanie pozycji wertykalnych w tej fazie porodu wykorzystujących naturalny tor rodzenia się dziecka, zmniejsza napięcie tkanek krocza ułatwiając wydobycie płodu, a także zmniejszając ryzyko urazów krocza.

Pozycja przy wykorzystaniu drabinek

Rodząca kuca twarzą w kierunku drabinki z szeroko rozstawionymi nogami. Stopy przylegają do podłogi. Cały ciężar ciała spoczywa na stopach. Wyprostowane w łokciach ręce wyciąga do góry i dłońmi chwyta drążek drabinki. W przerwach międzyskurczowych rodząca łatwo może wstać i opierając głowę o drabinki zrelaksować się, kręcąc biodrami.

Zalety:

  • najbardziej fizjologiczna pozycja porodowa
  • ułatwia obniżanie się główki
  • przyspiesza przejście płodu przez kanał rodny
  • rozluźnia mięśnie dna miednicy

Pozycja przy współudziale osoby towarzyszącej I

Rodząca kuca z szeroko rozstawionymi nogami plecami zwrócona do partnera. Pośladki nie powinny dotykać podłogi. Partner siedząc za rodzącą na niskim stołeczku lub krześle, opierając się o jej uda i kolana, podtrzymuje ją pod pachami. W przerwie między skurczami partymi rodząca może pochylić się do przodu i oprzeć dłonie na podłodze przyjmując pozycje w klęku.

Pozycja przy współudziale osoby towarzyszącej II

Rodząca klęka w szerokim rozkroku na materacu lub łóżku porodowym, pochyla się do przodu i obejmuje za szyję stojącego lub klęczącego przodem do niej partnera. Miednicę lekko unosi a pośladki wypina do tyłu. Pozycja ta wykorzystywana podczas szybkiego przebiegu porodu.

Zalety:

  • zmniejsza nacisk główki na tkanki krocza
  • łagodzi ból związany z wyrzynaniem się główki
  • ogranicza ryzyko urazów krocza

Pozycja w kucki

Rodząca kuca na materacu lub łóżku porodowym. Po obu stronach towarzyszą jej osoby jedną ręką obejmujące ją w pasie, a drugą przytrzymujące kolana. Rodząca trzyma ręce na karku osób towarzyszących.

Pozycja na łóżku porodowym I

Rodząca klęczy na łóżku porodowym. Pochyla się do przodu i wyprostowanymi przed sobą rękami chwyta się szczebli łóżka. Górna część tułowia powinna być równoległa do łóżka. Pośladki nieco obniżone i wypięte maksymalnie do tyłu. Pozycja wykorzystywana podczas porodów dużych płodów.

Pozycja na łóżku porodowym II

Rodząca kładzie się na łóżku porodowym na prawym lub lewym boku z nogami zgiętymi w kolanach. Górna część tułowia powinna być nieco uniesiona. W tym celu można podnieść górna część łóżka porodowego, podłożyć poduszki, wykorzystać worek sako lub podeprzeć się na łokciu. Podczas skurczu zewnętrzną nogę podnosi do góry przyciągając udo do siebie.

Pozycja na łóżku porodowym III

Rodząca układa się w pozycji siedzącej lub półsiedzącej na łóżku porodowym. Nogi znajdują się w szerokim rozkroku, mocno zgięte w kolanach i przyciągnięte do siebie. Stopy oparte na specjalnych podpórkach na wysokości nie większej niż pośladki. Górna część ciała podparta poduszkami, workiem sako przy podniesionej górnej połowie łóżka porodowego. Rękami chwyta się poręczy łóżka, które w czasie parcia stara się przyciągnąć do siebie.

Podczas porodu aktywnego rodząca ma możliwość doboru takiej pozycji, w której będzie odczuwała największy komfort.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
kontracept
czy jeżeli zaczynam drugie opakowanie 8 dnia to od razu jestem chroniona czy muszę zaczekać jakiś czas na stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia? tabletki kontracept
Problemy w związku po zajściu w ciążę
Ja (33lat) Wraz z moją dziewczyną (25lat) spodziewamy się dziecka i wszystko byłoby cudownie gdyby nie fakt że zaraz po zajściu w ciąże stała się wobec mnie zimna, a wręcz obojętna wobec mnie gdy prz...
Hej... Cóż to za plec? 😂❤️
Hej. Na pierwszych prenatalnych lekarka mówiła, że chłopiec. 2tyg temu mój prowadzący powiedział, że dziewczynka, a wczoraj na IP lekarz powiedział że to chłopiec. Czy widzicie tu płeć? 18+0tc
gość
kontracept
czy wraz z wzięciem 1 tabletki o wybranej porze dnia i braniu ich regularnie przez 10 dni mogę uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia? tabletki kontracept biorę te tabletki 1 raz w życiu zaczęł...
Ostatnie dwie tabletki wzięte 30 minut później
Cześć mam pytanie ostatnio miałam mały problem z opóźnieniem tabletek o 30 minut przez ostatnie 2 dni czy to ma jakiś wpływ na działanie?
Czy mogę tak zajść w ciążę
Mam 15 lat, zaczęłam miesiączkować około 2 lata temu, wczoraj (20.04) uprawiałam petting myśląc że to bezpieczna forma (partner ocierał się swym prąciem we wzwodzie o moje narządy płciowe bez wytrysk...
Reklama:
Reklama: