Reklama:

Opieka położnicza nad rodzącą na sali porodowej - wywiad z dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.

Dr n. med. Irena Caus-Woźniak

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Opieka położnicza nad rodzącą na sali porodowej - wywiad z dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.

Pantherstock

Lekarze

Wywiad z Panią Dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.
Kierownik Zakładu Propedeutyki Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
Profesor Wydziału Pielęgniarskiego Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.
Wykładowca Będzińskiej Wyższej Szkoły Umiejętności w Żywcu.

Reklama:

MEDFORUM: Pobyt w szpitalu to dla wielu kobiet ogromne przeżycie, dla większości jest to pierwszy kontakt ze szpitalem. Budzi on pewne obawy, lęk, potrzebę zrozumienia i dlatego pierwszy kontakt personelu medycznego z kobietą rodzącą jest niewątpliwie najważniejszy. Jak powinno wyglądać wzorcowe przyjęcie kobiety rodzącej do szpitala w izbie przyjęć?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Bardzo istotna jest opieka medyczna na najwyższym poziomie ale chyba najważniejsze dla kobiety, która odczuwa strach, obawy jest serdeczne przyjęcie już w izbie porodowej. Nie bez znaczenia jest również wygląd położnej, który powinien być schludny i odpowiedni do sprawowanej funkcji, czyli czysty ubiór, delikatny makijaż. Pacjentka zazwyczaj nie ocenia poziomu opieki z punktu medycznego a najczęściej ocenia zachowanie, stosunek do jej osoby, wygląd, wszystko to co właściwie w komunikacji pacjent-personel medyczny jest bardzo ważne i nie należy tych aspektów pomijać.

MEDFORUM: Postawienie diagnozy położniczej często wiąże się z wielokrotnym badaniem wewnętrznym przez kilka osób w trakcie pobytu w szpitalu. W jaki sposób można uniknąć lub przynajmniej ograniczyć skrępowania związanego z naruszeniem sfery intymności?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Jest to w dużej mierze zależne od organizacji szpitala. Zazwyczaj pacjentka rodząca przechodząc różne etapy rozpoczynając od izby przyjęć do wypisu wielokrotnie podlega analizie medycznej poprzez badanie wewnętrzne. W izbie przyjęć- lekarz dyżurujący, na porodówce- lekarz, położna, na położnictwie- kolejny lekarz. Nie można w żaden sposób ograniczyć takiego postępowania gdyż wynika ono z ogólnie przyjętych zasad pracy w szpitalu. Możemy w pewnym stopniu pozazdrościć krajom jak np. Holandia gdzie opiekę nad pacjentką w trakcie całego porodu o przebiegu fizjologicznym sprawuje położna. Wówczas warunki są bardzo intymne.

MEDFORUM: Często zadawanym pytaniem na sali porodowej przez kobiety rodzące jest „jak długo jeszcze będę rodzić”? Jak odpowiedzieć aby dać nadzieję a zarazem nie zawieść?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sądzi się, że poród pierworódki nie powinien trwać dłużej nić 20 godzin. W rzeczywistości każdy organizm pacjentki reaguje w odmienny sposób i tylko wnikliwa obserwacja położnej wraz z kobietą rodzącą pozwolą na określenie przybliżonego czasu trwania porodu. W odpowiedzi wystarczy zapewnić o prawidłowym przebiegu porodu, wyjaśnić jakie zmiany nastąpiły i czego pacjentka może się spodziewać. Doskonały kontakt wytworzony pomiędzy kobieta rodzącą a osobą opiekującą się w trakcie porodu sprawi, iż pytanie o czas trwania porodu dla położnej nie będzie trudne a odpowiedz dla pacjentki będzie w pełni zrozumiała i akceptowalna.

MEDFORUM: Poród jest ogromnym wysiłkiem całego organizmu. Co może wpłynąć na łatwiejszy przebieg porodu?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Odpowiednie przygotowanie w szkole rodzenia przyczynia się do właściwego przygotowania organizmu do porodu. Zaledwie 3% kobiet korzysta ze szkoły rodzenia, w której dzięki technikom oddychania, gimnastyce przeznaczonej dla kobiet ciężarnych, nauce przeżywania porodu i kontroli nad nim kobiety uzyskują fachowe informacje ułatwiające przebieg porodu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Antykoncepcja
Witam! W poniedziałek (13.05) ominęłam 14. Tabletkę z blistra Vines . Niestety zorientowałam się we wtorek jak przyszło zażyć 15. Tabletkę. Opóźnienie niestety było dłuższe niż 12h. Czy dziś ( 17....
gość
EVRA : CZY TEN PLASTER DZIALA??
Dzień dobry, przychodze z pytankiem czy ten plaster działa? Cała ciałowa powierzchnia mocno przylega do skory, jedynie martwi mnie ten brzeg bo delikatnie odstaje. Naklejam jutro kolejny (2) bo mam d...
Ciaza
Który to tydzien ciazy
gość
kiedy skutki uboczne?? EVRA
Hej dziewczyny!!! Mam do was takie pytanko odnośnie skutków ubocznych od plastrów evra. Kiedy u was wystąpiły?? jakie byly??? I czy minely???
gość
EVRA: Moge przykleic taśmę do opatrunku na brzeg plastra???
Dzień dobry, przychodze z takim pytaniem... odkleja mi sie troszecze brzeg plastra evra, czy moglabym przykleim taki malutki skrawek tasmy do opatrunku na ten wlasnie brzeg???? To dla mnie bardzo waz...
gość
evra
jak sie czujecie po plastrach evra?? kiedy zauwazylyscie jakies skutki uboczne???
Reklama:
Reklama: