Artykuł przedstawia korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach szkół rodzenia. Omawia polecany asortyment świadczeń, które powinny reprezentować dobre szkoły rodzenia. Wskazuje aktualne trendy w podejściu szkół rodzenia do przygotowania rodziców do porodu.
Spis treści:
- Szkoła rodzenia – przygotowanie rodziców do porodu
- Szkoła rodzenia – jak wygląda?
- Szkoła rodzenia – dlaczego warto?
- Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?
Kiedyś kobiety i ich mężowie nie wiedzieli prawie nic na temat porodu i przygotowania się do urodzenia dziecka. Czasy się zmieniły i większość obecnych przyszłych rodziców czyta artykuły i książki dotyczące tej tematyki. Często małżonkowie wspólnie uczęszczają na wizyty kontrolne przedporodowe, usiłując znaleźć odpowiedź na wiele pytań i starając się rozwiązać wszelkie wątpliwości. Często jednak więcej czasu i informacji z innego punktu widzenia (położnej) mogą oczekiwać w zajęciach prowadzonych przez tzw. szkoły rodzenia.
Szkoła rodzenia – przygotowanie rodziców do porodu
Pierwsze szkoły rodzenia miały na celu przedstawienie nowego podejścia do porodu (bez znieczulenia, bez obaw). Były określane jako szkoły rodzenia naturalnego. Jednak czas zweryfikował ten pogląd i obecnie większość tych ośrodków położyła nacisk na kształcenie i przygotowanie do różnych wariantów porodu (chociaż nadal poród naturalny, zgodnie z zaleceniami WHO i UNICEF, jest uważany za idealny – stąd obecność Szpitali Przyjaznych Dziecku). Ma to na celu by rodzice mogli zrozumieć, co się dzieje w sytuacji kiedy poród będzie przebiegał w sposób odmienny, a nade wszystko będą mogli świadomie uczestniczyć w porodzie.
Szkoła rodzenia – jak wygląda?
Większość programów ramowych tych szkół opiera się na następujących zasadach:
- Udzielać w sposób przystępny dokładnych informacji mających na celu zmniejszyć obawy i wątpliwości wynikające z nowej sytuacji życiowej, w której znaleźli się rodzice. Informować o możliwościach walki z bólem i ich metodach.
- Uczyć metod relaksacji (odpoczynku), panowania nad ciałem (pracą mięśni i kontrolą oddychania) oraz umiejętności oderwania uwagi od porodu w chwilach zmęczenia. Ma to na celu zwiększyć poczucie kontroli nad tym co się dzieje w trakcie porodu oraz zwiększyć wytrzymałość (cierpliwość) kobiety i jej odporność na ból.
- Rozwijać przyjazny, pełny zaufania klimat pomiędzy rodzicami a ich opiekunami w ciąży – położną, lekarzem oraz przybliżyć miejsce rozwiązania ciąży (salę porodową). Ma to na celu zminimalizować obawy rodziców i zwiększyć ich aktywny udział w czasie porodu.
Szkoła rodzenia – dlaczego warto?
Efekt końcowy jest różny, jak różni są ludzie. Zajęcia jednym przynoszą większą korzyść, a drugim mniejszą. Niektórzy czują się w grupie swobodnie, inni – przeciwnie. Niektóre osoby uczą się z zapałem technik odpoczynku i prawidłowego oddychania, podczas gdy inne uważają je za niepotrzebne. Jednak prawie każda para zyskuje coś z uczestnictwa w dobrej szkole rodzenia:
- Możliwość wspólnego dzielenia się doświadczeniami i szansę na nawiązanie przyjaźni ze współuczestnikami.
- Szanse regularnego uzyskiwania fachowej odpowiedzi na pojawiające się ciągle nowe pytania, także takie o których nie chce się rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.
- Zwiększenie świadomej roli ojca w tym szczególnym momencie życia kobiety. Niektóre szkoły prowadzą nawet specjalne zajęcia tylko dla ojców, dając im możliwość wyrażenia własnych obaw, którymi nie chcą obciążać swoich partnerek.
- Szanse wypracowania własnej strategii w zwalczaniu bólu oraz zwiększaniu jego tolerancji.
- Możliwość skrócenia czasu trwania porodu- badania wykazują, że średni czas porodu u kobiet uczestniczących w zajęciach szkoły rodzenia jest krótszy niż u nie uczestniczących.
Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?
W wyborze odpowiedniej szkoły rodzenia można kierować się referencjami lekarza prowadzącego oraz rekomendacjami znajomych „absolwentek” tych szkół. Za ideał uważa się grupę składającą się z 5-6 par małżeńskich, jednak nie większą niż z 10 par – i o to również warto zapytać. Istotny jest plan zajęć i zarys tego czego uczą na kursie. Dobry kurs będzie obejmował również omówienie ukończenie porodu drogą cięcia cesarskiego.
Należy zwrócić uwagę na aspekt audiowizualny przedstawianych zagadnień (filmy z porodów) oraz możliwość czynnego udziału w zajęciach - czy będą dyskusje, czy tylko wykłady.
Niektóre szkoły rodzenia przeprowadzają ćwiczenia w basenie, co może przybliżyć i ułatwić wykonywanie pewnych ćwiczeń oraz poród w wodzie (ostatnio bardzo popularny). Nowością są również ćwiczenia jogi wprowadzane do pierwszych szkół rodzenia (np. przy Szkole Rodzenia w Siemianowicach Śl.).