Reklama:

Mięśniak macicy - często bagatelizowany prowadzi do poważnych konsekwencji

Anna Piotrowska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Mięśniak macicy - często bagatelizowany prowadzi do poważnych konsekwencji

ojoimages

Kręcone włosy

Mięśniak macicy to jeden z najczęstszych nowotworów żeńskich narządów płciowych. Ma on jednak charakter łagodny, zbudowany jest z mięśni gładkich oraz z tkanki łącznej. Rozwija się w trzonie macicy.

Reklama:

Największy wpływ na płodność mają mięśniaki podśluzówkowe. To właśnie u kobiet z tą zmianą badania wykazały najniższy odsetek ciąż. W tej grupie najczęściej dochodziło do poronień. Mięśniak macicy występuje w 1-4 % ciąż. Mogą przyczynić się do wymienianych wyżej poronień, przedwczesnych porodów, przedwczesnego odklejenia łożyska, zaburzeń wzrostu płodu.

Diagnostyka i leczenie

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest wizyta u ginekologa. Lekarz za pomocą badania dwuręcznego jest w stanie stwierdzić obecność mięśniaków. Szczegółową diagnostykę można przeprowadzić za pomocą badania USG. Na wybór metod leczenia należy brać pod uwagę nasilenie występujących objawów jak również: wiek pacjentki, plany prokreacyjne, występowanie innych chorób, decyzja dotycząca usunięcia bądź nie narządu rodnego.

W leczeniu farmakologicznym wyróżnia się np.:

  • Hormonalna terapia zastępcza - podaje się leki steroidowe, które hamują owulację, redukują stężenie estrogenów i zmniejszają jednocześnie wielkość mięśniaków. Niestety taka terapia nie usunie samych guzów.

 

fot. ojoimages

 

W leczeniu chirurgicznym wymienia się:

  • Myomektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka, macica zostaje częściowo zachowana pozwalając kobiecie na utrzymanie płodności, zalecana młodym kobietom.
  • Histerektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka razem z macicą.
  • Leczenie laparoskopowe- stosowane przy mięśniakach o średnicy poniżej 9 cm; Wśród nowoczesnych metod leczenia uwagę należy zwrócić na.
  • Embolizacja tętnic macicznych- celem zabiegu jest zmniejszenie przepływu w tętnicach macicznych za pomocą specjalnego płynu zamykającego aby doszło do martwicy tkanki mięśniowej. Zabieg ten nie jest refundowany.
  • Kriomioliza- za pomocą specjalnie wprowadzonej sondy mięśniak zostaje zamrożony.
  • Leczenie za pomocą ultradźwięków- wykorzystanie wiązki ultradźwięków do niszczenia mięśniaka.
  • Kuracja selektywnym modulatorem receptora progesteronowego- to nowa metoda leczenia nieoperacyjnego, trwa 3 miesiące, stosowany jest lek w tabletkach zawierający substancję czynną octan uliprystalu. Metoda ta pozwala na zachowanie aktywności jajników. Kuracja ta nie jest refundowana.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: