Mięśniak macicy to jeden z najczęstszych nowotworów żeńskich narządów płciowych. Ma on jednak charakter łagodny, zbudowany jest z mięśni gładkich oraz z tkanki łącznej. Rozwija się w trzonie macicy.
Największy wpływ na płodność mają mięśniaki podśluzówkowe. To właśnie u kobiet z tą zmianą badania wykazały najniższy odsetek ciąż. W tej grupie najczęściej dochodziło do poronień. Mięśniak macicy występuje w 1-4 % ciąż. Mogą przyczynić się do wymienianych wyżej poronień, przedwczesnych porodów, przedwczesnego odklejenia łożyska, zaburzeń wzrostu płodu.
Diagnostyka i leczenie
Podstawowym badaniem diagnostycznym jest wizyta u ginekologa. Lekarz za pomocą badania dwuręcznego jest w stanie stwierdzić obecność mięśniaków. Szczegółową diagnostykę można przeprowadzić za pomocą badania USG. Na wybór metod leczenia należy brać pod uwagę nasilenie występujących objawów jak również: wiek pacjentki, plany prokreacyjne, występowanie innych chorób, decyzja dotycząca usunięcia bądź nie narządu rodnego.
W leczeniu farmakologicznym wyróżnia się np.:
- Hormonalna terapia zastępcza - podaje się leki steroidowe, które hamują owulację, redukują stężenie estrogenów i zmniejszają jednocześnie wielkość mięśniaków. Niestety taka terapia nie usunie samych guzów.
fot. ojoimages
W leczeniu chirurgicznym wymienia się:
- Myomektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka, macica zostaje częściowo zachowana pozwalając kobiecie na utrzymanie płodności, zalecana młodym kobietom.
- Histerektomia- chirurgiczne usunięcie mięśniaka razem z macicą.
- Leczenie laparoskopowe- stosowane przy mięśniakach o średnicy poniżej 9 cm; Wśród nowoczesnych metod leczenia uwagę należy zwrócić na.
- Embolizacja tętnic macicznych- celem zabiegu jest zmniejszenie przepływu w tętnicach macicznych za pomocą specjalnego płynu zamykającego aby doszło do martwicy tkanki mięśniowej. Zabieg ten nie jest refundowany.
- Kriomioliza- za pomocą specjalnie wprowadzonej sondy mięśniak zostaje zamrożony.
- Leczenie za pomocą ultradźwięków- wykorzystanie wiązki ultradźwięków do niszczenia mięśniaka.
- Kuracja selektywnym modulatorem receptora progesteronowego- to nowa metoda leczenia nieoperacyjnego, trwa 3 miesiące, stosowany jest lek w tabletkach zawierający substancję czynną octan uliprystalu. Metoda ta pozwala na zachowanie aktywności jajników. Kuracja ta nie jest refundowana.