Reklama:

Leczenie mięśniaków macicy.

Dr Przemysław Chimiczewski

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Leczenie mięśniaków macicy.

Pantherstock

Lekarz

Artykuł omawia stosowane obecnie metody leczenia mięśniaków macicy.

Reklama:

Leczenie mięśniaków macicy należy dostosować indywidualnie do stanu klinicznego pacjentki.

Obserwacja

Należy zastosować obserwację przy braku: dolegliwości bólowych, nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, objawów uciskowych oraz dużych mięśniaków. Dotyczy to zwłaszcza pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, kiedy to mięśniaki mogą się zmniejszyć. Powinno się wtedy wykonać:

  1. Badanie ginekologiczne co 3-6 miesięcy w celu określenia wielkości macicy
  2. Dokładne badanie więzadeł krzyżowo-macicznych w celu wykrycia ognisk endometriozy (często współistniejącej)
  3. Regularne badanie morfologii krwi (niedokrwistość z niedoboru żelaza - doustne podawanie preparatów żelaza)
  4. USG, zwłaszcza głowicą TV - pozwala uwidocznić wzrost mięśniaków, ewentualne powiększenie jajników (przy utrudnionej ocenie klinicznej), poszerzenie moczowodu i wtórne wodonercze (ucisk mięśniakowatej macicy). W wypadkach wątpliwych można wykonać USG Dopplerowskie z oceną unaczynienia.

Leczenie

Można podjąć leczenie agonistami gonadoliberyny: zahamowanie wydzielania gonadotropin ® pseudomenopauza; wg różnych schematów, najczęściej nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

Stosowane przede wszystkim jako przygotowanie do zabiegu operacyjnego - celem zmniejszenia wielkości mięśniaków, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu.

  1. Po zastosowaniu zmniejszenie o ok. 55 % wielkości mięśniaków.
  2. Po zakończeniu leczenia mięśniaki wykazują wznowę.
  3. Nie jest zalecane u młodych kobiet ze względu na możliwość wystąpienia osteoporozy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Konizacja
Witam serdecznie. W lutym i marcu miałam dwie konizacje szyjki macicy. W tej chwili jest czerwiec , minęło już trochę czasu i zastanawiam się dlaczego podczas stosunku pojawiło się mocne krwawienie, ...
Basia
Witam . W 2018 szukałam po raz pierwszy tu pomocy ,chciałam opowiedzieć o dalszych zmaganiach z tą okrutną chorobą ,minęło parę lat od tamtej pory ...na razie post kontrolny ,dziś się zalogowałam i ...
liszaj? czy pozostalosc po grzybicy?
Hej, czy waszym zdaniem to wyglada na liszaj sromu? W ostatnim czasie leczylam sie na grzybice. Skora byla popekana i sucha. Aktualnie czasami mnie swedzi srom, ale nieprzyjemne uplawy itd zniknely. ...
czy to liszaj? prosze o odpowiedz 2024
Czesc. Ponad miesiac temu leczylam sie na grzybice i bylo okej, raz na jakis czas mnie cos zaswedzialo, ale nie jakos ***. Aktualnie mam miesiaczke i odkad sie zaczela swedzi jak diabli. Czy to co za...
gość
Takie mam dolegliwości
Jak mogłabym ograniczyć tzw parcie jak jestem na toalecie gdy próbuję się załatwić.? Najgorsze jest po wizycie bo okropnie mnie boli I w dodatku szczypie wejście do obytu. Jakieś sugestie??
Ryzykowny stosunek?
Uprawiałam seks z chłopakiem bez zabezpieczenia po jednym dniu po okresie przez parę minut, nie doszło do wtrysku w środku pochwy. Czy ciąża jest możliwa czy powinnam wziąć tabletkę dzień po?
Reklama:
Reklama: