Zespół luteinizacji niepękniętego pęcherzyka jajnikowego.
Objawy i przebieg zespołu LUF
Podczas prawidłowego cyklu płciowego około 14 dnia licząc od pierwszego dnia miesiączki, na skutek zmian hormonalnych dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej.
Pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. W zespole LUF w wyniku różnych nieprawidłowości, pęcherzyk jajnikowy dojrzewa prawidłowo, lecz komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Może występować tylko w niektórych cyklach miesiączkowych, ale może się także powtarzać w każdym cyklu prowadząc do niepłodności.
Niepęknięty pęcherzyk wytwarza duże ilości progesteronu, co powoduje podwyższenie podstawowej temperatury ciała oraz nasilenie objawów zespołu przedmiesiączkowego. LUF towarzyszy wielu schorzeniom.
Najczęstszymi z nich są: zespół policystycznych jajników (PCOS), endometrioza a także zaburzenia hormonalne wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy czy przysadki mózgowej jak np. hiperprolaktynemia. Zespół ten najczęściej rozpoznawany jest podczas szukania przyczyn trudności w zajściu w ciążę.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół LUF
W przypadku trudności w zajściu w ciążę, długich, nieregularnych cykli miesiączkowych, nasilonego zespołu napięcia miesiączkowego lub bólów podbrzusza należy zgłosić się do lekarza. Jedną z przyczyn tych dolegliwości może być zespół LUF.
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na ultrasonograficznym monitorowaniu dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Metoda leczenia uzależniona jest od jednostki chorobowej, jakiej towarzyszy zespół LUF. Skuteczną metodą leczenia niepłodności wywołanej zespołem LUF jest punkcja pęcherzyków jajnikowych z jednoczesną inseminacją domaciczną.