Reklama:

Adaptacja noworodka do życia pozamacicznego.

Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Adaptacja noworodka do życia pozamacicznego.

Pantherstock

Noworodek

Artykuł opisuje procesy adaptacji noworodka do życia poza łonem matki oraz przedstawia podstawowe zabiegi jakim zostaje poddany bezpośrednio po urodzeniu.

Reklama:

 Jeśli noworodek przejdzie pomyślnie przez te wszystkie „testy” zostanie on oddany na parę chwil w ramiona mamy, w tym czasie oboje mogą się uspokoić i poznać siebie po raz pierwszy w bezpośrednim kontakcie. Dla noworodka chwile spędzone w ramionach mamy są bardzo ważne ponieważ poznaje jej zapach oraz odgłos bicia jej serca co, sprawia że czuje się bezpiecznie i dobrze. Oprócz tego bezpośredni kontakt nagich powierzchni ciała tzw. kontakt „skóra do skóry” pomaga mu zapobiec nadmiernej utraty ciepła oraz dochodzi do kolonizacji skóry dziecka „dobrą” florą bakteryjną matki, co chroni dziecko przed infekcjami. Pierwsze wspólne chwile ułatwiają oraz wzmacniają nawiązanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem.

Nie można jednak przedłużać tego momentu ponieważ dziecko jest bardzo wrażliwe na utratę temperatury, której utrzymanie na właściwym poziomie jest bardzo ważne w tym okresie, a niemożliwe przez noworodka bez naszej pomocy, z powodu dysproporcji pomiędzy dużą powierzchnię ciała w stosunku do małej jego masy.

W celu uniknięcia nadmiernej utraty ciepła przez noworodka opracowano odpowiedni schemat postępowania, który powinien uwzględniać :

  • delikatne osuszenie noworodka z pozostawieniem mazi płodowej,
  • bezpośredni kontakt z matką (ułożenie na brzuchu, otulenie ramionami rodzącej,
  • umieszczenie dziecka pod promiennikiem z odpowiednia temperaturą.

Po wykonaniu wszystkich podstawowych zabiegów na sali porodowej wokół noworodka zostaje on zabrany przez pielęgniarkę na oddział neonatologiczny/noworodkowy. Tam noworodek osuszony, odpowiednio zaopatrzony (zabieg na kikucie pępowinowym, oczkach) zostaje zważony i zmierzony, a następnie ubrany i umieszczony pod promiennikiem gdzie pod stałą opieką personelu medycznego może odpoczywać po trudach porodu. We wszystkich tych czynnościach i zabiegach może uczestniczyć osoba towarzyszą przy porodzie.

Do dwunastu godzin po porodzie po uprzednio zebranym wywiadzie dotyczącym matki oraz przebiegu ciąży zostanie przeprowadzone badanie fizykalne szczegółowe ( drugi etap badania klinicznego) przez lekarza neonatologa /pediatrę.

Na oddziałach z obowiązującym systemem rooming-in po okresie koniecznej obserwacji noworodka oraz położnicy noworodek zostanie przyniesiony mamie w celu podjęcia próby pierwszego karmienia.  Noworodek już bezpośrednio po urodzeniu dzięki naturalnym odruchom potrafi ssać pokarm z piersi matki, dlatego należy ten odruch pielęgnować i rozwijać już od pierwszych chwil życia.

 Nowonarodzone dziecko nie jest całkowicie bezradne: potrafi oddychać, przywołać krzykiem rodziców, chwytać, ssać, połykać itd. Jest to możliwe dzięki temu, iż dziecko po urodzeniu jest wyposażone w tzw. odruchy noworodkowe. Odruchy te są niezależne od woli i  stanowią wyraz przystosowania układu nerwowego do życia w nowych dla dziecka warunkach.
Ważne z nich to:

  • odruch szukania brodawki - polega on na zwróceniu główki w stronę bodźca podrażniającego wargę lub skórę policzka;
  • odruch ssania i połykania - trenowany już w brzuchu mamy, umożliwia teraz odżywianie się;
  • odruch chwytny - maluch zaciska rączki na podanym mu palcu;
  • odruch Moro - wywołany jest przestrachem, np. po usłyszeniu głośnego dźwięku. Polega on na szybkim rozrzuceniu rączek w bok, a następnie przykurczeniu rączek i nóżek.
  • chód automatyczny - dziecko ujęte pod paszki przebiera nóżkami, gdy jego stópki zetkną się z podłożem, tak jakby chciało chodzić.

Pierwsze odruchy noworodkowe zanikają samoistnie już około 3. miesiąca życia, w miarę jak układ nerwowy dziecka dojrzewa i przygotowuje się do wykonywania ruchów świadomych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Wydzielina
Hej, dziewczyny mam pytanie. Bo po okresie powinno być sucho w pochwie prawda? A mi i podczas okresu i przez cały cykl non stop leci sluz z pochwy. Wargi są zaczerwienione cały czas ale nie szczypi...
gość
Co to może być
Hej wszystkim, mam vestybulodynie. Zawsze bolało mnie tylko po stosunku, ale od 3 miesięcy ciągle mnie boli i mam czerwone i dziwne to wygląda
gość
Zaczerwienienie i wydzielina
Hej, od kilku miesięcy mam zaczerwienione miejsce przy wejściu do pochwy. Czasem szczypie i swędzi. Byłam u ginekologa jakiś czas temu, dał mi maść i globulki ale nie pomogło. Dalej utrzymuje się to ...
gość
Czy to infekcja?
Witam, od 2 dni doskwierało mi lekkie swędzenie. I mam taką wydzielinę z pochwy, nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie piecze lecz powoduje lekki dyskomfort. Czy polecacie w tym przypadku zastosować G...
Osocze bogatoplytkowe
Cześć, Z różnymi infekcjami intymnymi zmagałam sie prawie dwa lata. Po długich leczeniach udało mi sie z tego wyjść. Jednakze problem pozostał, czuję ciągły dyskomfort oraz mam zaczerwienienia w bru...
gość
Pomocy, bardzo mocne podrażnienia sromu aż krwistoczerwone
Miałam dziwne nieprzyjemne uczucie w okolicach pochwy od dłuższego czasu. Ginekolog przepisał mi najpierw pimafucort na kilka dni a następnie miałam stosować clotrimazolum. Clotrimazolum stosowałam j...
Reklama:
Reklama: