Reklama:

Rekomendacje PTG dotyczące postępowania w guzach niezłośliwych i raku jajnika.

07-10-2006,
Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Ten tekst przeczytasz w 15 min.

Rekomendacje PTG dotyczące postępowania w guzach niezłośliwych i raku jajnika.

iStock

Konsultacje wyników badań

Dnia 9 czerwca 2006 roku w Poznaniu odbyło się zebranie ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dotyczące postępowania w guzach niezłośliwych i raku jajnika.

Reklama:

7. Leczenie operacyjne guzów jajnika

Leczenie operacyjne wszystkich guzów jajnika przeprowadzić można wyłącznie w oddziale, który posiada możliwość:

  • bezpośredniej konsultacji z patomorfologiem, chirurgiem i urologiem
  • wykonania histopatologicznych badań śródoperacyjnych, czyli w czasie trwania zabiegu
  • opieki nad chorą po operacji w oddziale intensywnej terapii.

Każda chora musi wyrazić zgodę na zakres proponowanej operacji. Zawsze należy brać pod uwagę możliwość rozpoznania procesu złośliwego w jajniku. Chora powinna być poinformowana o tym fakcie i jej zgoda powinna zawierać możliwość wykonania przez lekarza pełnej operacji cytoredukcyjnej. Operację należy wykonać z cięcia prostego.

7.1 Postępowanie operacyjne w nowotworach niezłośliwych jajnika

Zakres operacji w przypadku śródoperacyjnego rozpoznania nowotworu niezłośliwego jajnika zależy od:

  • Zgody chorej na zakres wykonywanej operacji
  • Współistnienia innych chorób narządów płciowych (np. mięśniaki macicy, endometrioza, stany zapalne, rozrost endometrium)
  • Dalszych planów dotyczących rozrodu
  • Wieku chorej.

U kobiet młodych pragnących jeszcze posiadać potomstwo należy wykonywać operacje maksymalnie oszczędzające. U kobiet, które zakończyły już rozród zakres operacji uzależniony jest od współistnienia innych zmian patologicznych w narządach płciowych oraz od woli chorej. Decyzja powinna być podjęta wspólnie z lekarzem po przedyskutowaniu korzyści oraz możliwych dalszych następstw proponowanego zakresu operacji. U kobiet po menopauzie z niezłośliwym guzem jajnika rekomendujemy wykonywanie histerektomii z przydatkami. Należy zawsze pamiętać, że rozpoznanie śródoperacyjne guza niezłośliwego może ulec niekorzystnej zmianie w trakcie ustalania rozpoznania ostatecznego.

7.2. Postępowanie operacyjne w guzach granicznych ( borderline).

Zakres operacji w przypadku rozpoznania guza granicznego powinien być taki sam jak w raku jajnika. Należy wykonać pełną operację cytoredukcyjną według protokołu FIGO. U młodych kobiet pragnących posiadać potomstwo można przeprowadzić operację oszczędzającą polegającą na usunięciu jednostronnym przydatków oraz należy wykonać wszystkie obowiązujące procedury w celu określenia stopnia klinicznego zaawansowania nowotworu. Należy jednak uprzedzić chorą o wyższym odsetku nawrotów choroby po leczeniu oszczędzającym. Stosowanie chemioterapii po leczeniu operacyjnym guzów granicznych jajnika nie jest rekomendowane, za wyjątkiem guzów z wszczepami inwazyjnymi.

7.3. Leczenie operacyjne raka jajnika we wczesnych stopniach zaawansowania klinicznego (FIGO I, II)

Celem leczenia operacyjnego w tych stopniach jest ustalenie zaawansowania choroby, wycięcie ognisk nowotworu. Po uzyskaniu w badaniu doraźnym potwierdzenia raka jajnika należy wykonać operacje zgodne z rekomendacją FIGO, czyli:

  1. pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej
  2. wycięcie macicy z przydatkami
  3. wycięcie sieci
  4. wycięcie wyrostka robaczkowego
  5. pobranie minimum 5 biopsji z otrzewnej ściennej miednicy oraz pozostałej części jamy brzusznej, przepony lub zrostów
  6. biopsja węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych.

W przypadku pooperacyjnego potwierdzenia stopnia zaawansowania Ia (G1) chora nie wymaga leczenia uzupełniającego.

7.4. Leczenie operacyjne raka jajnika w zaawansowanych stopniach klinicznych (FIGO III, IV)

Najważniejszym czynnikiem prognostycznym w leczeniu zaawansowanego raka jajnika jest radykalność pierwszego zabiegu chirurgicznego.

Celem leczenia chirurgicznego w tych przypadkach jest usunięcie makroskopowych ognisk nowotworu. Przy braku takich możliwości pozostawienie zmian resztkowych do 1 cm jest także określone jako zabieg optymalny. Zaawansowanie nowotworu uniemożliwiające wykonanie zabiegu wg w/w kryteriów wymaga wyłącznie pobrania materiału do badania histopatologicznego i zastosowania chemioterapii indukcyjnej.

7.5. Operacje typu second – look

Operacja typu second-look mająca na celu sprawdzenie wyników leczenia pierwszorzutowego raka jajnika nie jest obecnie rutynowo rekomendowana. Uznaje się, że normalizacja stężenia markera CA 125 oraz brak zmian mierzalnych w badaniach obrazowych, a także objawów klinicznych jest wystarczającym wskaźnikiem całkowitej remisji. Tylko u chorych, u których nie obserwowano pierwotnie podwyższonego stężenia markera (rak śluzowy) można zastosować postępowanie typu second-look (laparotomię lub laparoskopię).

7.6. Odroczona wtórna operacja cytoredukcyjna

U chorych, u których nie wykonano pierwotnie maksymalnej operacji cytoredukcyjnej zaleca się zastosowanie od trzech do sześciu kursów chemioterapii indukcyjnej (pochodne platyny + paklitaxel) i wykonanie wtórnej operacji cytoredukcyjnej. Brak jest dowodów, że takie postępowanie zwiększa odsetek pięcioletnich przeżyć kobiet, jednak wydłuża okres remisji do nawrotu choroby.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku
Witam, od jakiegoś czasu męczę się z nieprzyjemnym jakby rybim zapachem po odbyciu stosunku - bez gumki, ponieważ biorę tabletki. Zapach pojawia się kilka godzin po albo następnego dnia, niekiedy to...
gość
Deflagyn
Hej może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym stosowaniem Deflagynu ? Wszędzie pisze że powinno się go stosować przez 3 miesiące a mi lekarz zapisał jedno opakowanie 150 ml czyli to wystarczy na mies...
Pęknięcie na wardze sromowej
Od dłuższego czasu zaobserwowalam że jak rozchyle pochwe po prawej stronie wargi sromowej od wewnątrz mam jakby pęknięcie, jakby przecięcie jest to widoczne czy takie coś to normalne? Skóra nie jest...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
gość
Kłykciny Kończyste, HPV
Witam od tygodnia mam takie coś na napletku. Nie uprawiałem seksu już długi czas. Lecz często korzystam z publicznych toalet, jacuzzi i saun . Czy jest możliwe że zaraziłem się tym właśnie tam? I Czy...
gość
Orungal i nystatyna
Witam. Wczoraj byłam u ginekologa, dostałam orungal 2x1 tabletka przez 7 dni oraz nystatynę przez 10 dni na noc. I teraz mam zagwozdke, czy mam brać oba leki jednocześnie? Czy najpierw orungal a pote...
Reklama:
Reklama: