Wzrost poniżej 150 cm. Najczęściej połączony z charakterystycznie zmienioną sylwetką ciała oraz wadami narządów wewnętrznych, może sugerować występowanie tzw. zespołu Turnera. Zespół Turnera jest to schorzenie polegające na defekcie gonad powstały w okresie płodowym.
Objawy i przebieg niskiego wzrostu u kobiet
Zespół Turnera to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Nie jest to choroba dziedziczna. W miejscu niewykształconych jajników tworzy się pasmo tkanki łącznej. Występuje znaczny niedobór estrogenów co może spowodować pojawianie się osteopenii, a w późniejszym wieku osteoporozy, oraz zaburzeń tworzenia i wzrostu kości.
Charakteryzuje się występowaniem bardzo niskiego wzrostu, wypukłej klatki piersiowej, dysproporcją kończyn, krótką płetwiastą szyją, nisko osadzonymi uszami, niską linia włosów na karku i in. Bardzo często występują wady układu moczowego oraz sercowo-naczyniowego. Kobiety te są niepłodne, często występuje pierwotny brak miesiączki, niedorozwój piersi i zewnętrznych narządów płciowych oraz brak owłosienia łonowego.
W zespole Turnera mogą występować również wady wzroku i upośledzenie słuchu. Poziom intelektualny tych chorych jest najczęściej znacznie obniżony.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć niski wzrost u kobiet
W przypadku, gdy zostanie zauważony zbyt powolny wzrost u dziewczynki, oraz brak oznak dojrzewania płciowego należy zgłosić się do lekarza w celu postawienia szybkiej diagnozy. Od momentu rozpoznania powinna ona znajdować się pod opieką specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem Zespołu Turnera.
Odpowiednie leczenie polegające na podawaniu takich leków hormonalnych jak np. hormon wzrostu czy estrogeny pozwoli na ograniczenie niskorosłości, jak również wywołanie krwawienia miesiączkowego oraz rozwój cech płciowych. Suplementacja witaminy D i C oraz wapnia zmniejszy ryzyko pojawienia się osteopenii i osteoporozy.
Leczenie niskiego wzrostu u kobiet
Osobom z zespołem Turnera niezwykle potrzebne jest wsparcie najbliższych a niekiedy również pomoc psychologiczna. Ze względu na swój wygląd osoby te bardzo często są dyskryminowane przez społeczeństwo co może stać się przyczyną zacofania umysłowego. Dlatego też osobom z zespołem Turnera należy umożliwić prawidłowy rozwój umysłowy i społeczny. Obowiązek ten ciąży na najbliższym otoczeniu chorej m.in. na rodzinie, szkole, zakładach pracy.
Chore, ze względu na znaczne niedobory witaminy D i C oraz wapnia, powinny przestrzegać prawidłowej diety.