Plamienia bądź krwawienia pojawiające się podczas cyklu miesiączkowego, które nie są związane z krwawieniem miesiączkowym.
Krwawienie międzymiesiączkowe - Objawy i przebieg
Najczęściej krwawienia międzymiesiączkowe związane są z zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Bardzo często zdarzają się one w pierwszych miesiącach przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to wynikiem procesu adaptacyjnego organizmu.
Zazwyczaj po kilku miesiącach zaburzenie to mija samoistnie. Jeżeli tak się nie stanie, a plamienia bądź krwawienia utrzymują się nadal, może to wskazywać na zbyt małą dawkę hormonów znajdującą się w danym preparacie.
Można je uznać za działanie uboczne przyjmowania tych leków. Pojawiają się one czasem po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej jako reakcja organizmu na ciało obce i mogą się utrzymywać nawet przez kilka cykli miesiączkowych.
Mogą one również wskazywać na występowanie jakiejś choroby, pojawiają się przy:
- zakażeniach dróg moczowo-płciowych,
- mięśniakach macicy,
- nadżerce,
- nowotworach,
- innych.
Nieznaczne plamienia pojawiające się cyklicznie, czyli w określonej fazie cyklu, najczęściej jego połowie, mogą być wynikiem owulacji. Podczas pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalniana jest komórka jajowa, może dojść do nieznacznego plamienia. Jest to tzw. krwawienie okołoowulacyjne.
Równie często nieregularne krwawienia oraz krwawienia międzymiesiączkowe zdarzają się w okresie okołomenopauzalnym na skutek znacznego obniżania się poziomu estrogenów.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych wymaga konsultacji lekarskiej, nawet gdy jest ono tylko nieznaczne. Może bowiem wskazywać na stan chorobowy w narządzie rodnym. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub po założeniu wkładki krwawienie, gdy utrzymuje się ono powyżej kilku cykli, staje się bardziej obfite i dołączają się jeszcze inne objawy, takie jak np. wymioty, gorączka, bóle głowy konsultacja lekarska jest niezbędna.
Konieczna może być zmiana preparatu hormonalnego lub usunięcie wkładki. W przypadku krwawień okołoowulacyjnych lekarz może zalecić leczenie hormonalne, natomiast gdy podejrzewa proces chorobowy – dalszą diagnostykę.
Krwawienie międzymiesiączkowe - Leczenie
Należy bacznie obserwować, w jakich okolicznościach dochodzi do krwawienia i jakie objawy mu towarzyszą. Stanowi to cenną wskazówkę dla lekarza, pomocną przy diagnozowaniu przyczyn dolegliwości.