Wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus - HPV) to wirus brodawczaka ludzkiego, który może doprowadzić do rozwoju raka szyjki maicicy. Mogą się nim zarazić zarówno kobiety jak i mężczyźni. W niektórych krajach, w ramach profilaktyki, szczepi się nastoletnie dziewczynki. Pierwsze doniesienia o skuteczności szczepionek wydają się być bardzo obiecujące.
Czym jest HPV?
Wirus HPV odgrywa kluczową rolę w powstawaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Istnieje kilkadziesiąt typów tego wirusa.
Można podzielić je na wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Szczególnie wysokoonkogenne są typy 16 i 18 - to one są odpowiedzialne za 70% zakażeń prowadzących do zmian przednowotworowych i nowotworów płciowych, odbytu, a także pozagenitalnych - głowy czy szyi.
Najrzadziej rozpoznaje się typ 66. Typy 6 i 11 zaliczamy do niskoogennych HPV - to one są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych na narządach płciowych.
Zarazić się mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni - najczęściej dochodzi do tego drogą płciową.
Zakażenie HPV najczęściej przebiega bezobjawowo, u kobiet do 25 roku życia większość infekcji może ustępować samoistnie w ciągu 12-18 miesięcy. Jeśli zakażenie utrzymuje się powyżej 24 miesięcy, możemy mieć wtedy do czynienia z zakażeniem wirusami wysokoonkogennymi, a to właśnie one są głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy.
Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu HPV oraz zwiększających ryzyko infekcji przetrwałej można wymienić:
- palenie papierosów,
- duża ilość porodów,
- stosowanie doustnej antykoncepcji,
- występowanie innych infekcji przenoszonych drogą płciową.
Wyniki badań szkockich naukowców
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że rak szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka, to problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym.
Dlatego w profilaktyce raka szyjki macicy tak ważne są szczepienia. Bardzo obiecujące wydają się wyniki badań szkockich naukowców.
Od 2008 roku ponad 20 tys. 12- i 13-latek przyjęło szczepionkę przeciwko HPV. Testy na obecność wirusa, który prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy, stwierdzono tylko u 0,5% młodych kobiet, które się zaszczepiły - to odkrycie naukowców z Health Protection Scotland. U kobiet, które nie miały możliwości zaszczepić się bezpłatnie (urodzone przed 1990 rokiem) pozytywny wynik na obecność wirusa HPV miało aż 21,4% z nich.
Wyniki tych badań dowodzą, że profilaktyczne szczepienia okazały się efektywne i mogą w przyszłości doprowadzić do obniżenia zachorowania na raka szyjki macicy.