Reklama:

Skuteczność szczepionek przeciwko HPV. Pierwsze wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Skuteczność szczepionek przeciwko HPV. Pierwsze wyniki badań

PantherMedia

Wirus

Wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus - HPV) to wirus brodawczaka ludzkiego, który może doprowadzić do rozwoju raka szyjki maicicy. Mogą się nim zarazić zarówno kobiety jak i mężczyźni. W niektórych krajach, w ramach profilaktyki, szczepi się nastoletnie dziewczynki. Pierwsze doniesienia o skuteczności szczepionek wydają się być bardzo obiecujące.

Reklama:

Czym jest HPV?

Wirus HPV odgrywa kluczową rolę w powstawaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Istnieje kilkadziesiąt typów tego wirusa.

Można podzielić je na wysokoonkogenne i  niskoonkogenne.  Szczególnie  wysokoonkogenne są typy 16 i 18 - to one są odpowiedzialne za 70% zakażeń prowadzących do zmian przednowotworowych i nowotworów płciowych, odbytu, a także pozagenitalnych - głowy czy szyi.

Najrzadziej rozpoznaje się typ 66. Typy 6 i 11 zaliczamy do niskoogennych HPV - to one są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych na narządach płciowych.

Zarazić się mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni - najczęściej dochodzi do tego drogą płciową.

Zakażenie HPV najczęściej przebiega bezobjawowo, u kobiet do 25 roku życia większość infekcji może ustępować samoistnie w ciągu 12-18 miesięcy. Jeśli zakażenie utrzymuje się powyżej 24 miesięcy, możemy mieć wtedy do czynienia z zakażeniem wirusami wysokoonkogennymi, a to właśnie one są głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy.

Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu HPV oraz zwiększających ryzyko infekcji przetrwałej można wymienić:

  •     palenie papierosów,
  •     duża ilość porodów,
  •     stosowanie doustnej antykoncepcji,
  •     występowanie innych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Wyniki badań szkockich naukowców

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że rak szyjki macicy  i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka, to problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym.

Dlatego w profilaktyce raka szyjki macicy tak ważne są szczepienia. Bardzo obiecujące wydają się wyniki badań szkockich naukowców.

Od 2008 roku ponad 20 tys. 12- i 13-latek przyjęło szczepionkę przeciwko HPV. Testy na obecność wirusa, który prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy, stwierdzono tylko u 0,5% młodych kobiet, które się zaszczepiły - to odkrycie naukowców z Health Protection Scotland. U kobiet, które nie miały możliwości zaszczepić się bezpłatnie (urodzone przed 1990 rokiem) pozytywny wynik na obecność wirusa HPV miało aż 21,4% z nich.

Wyniki tych badań dowodzą, że profilaktyczne  szczepienia okazały się efektywne i mogą w przyszłości doprowadzić do obniżenia zachorowania na raka szyjki macicy.

 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: