Zapłodnienie pozaustrojowe, w dzisiejszych czasach, daje wielu parom szansę na posiadanie własnego potomstwa. W Polsce, szacunkowo, rocznie przychodzi na świat około 700 dzieci dzięki technikom rozrodu wspomaganego medycznie.
Z biologicznego punktu widzenia, ciąża pochodząca z zapłodnienia pozaustrojowego, nie różni się niczym od ciąży poczętej w sposób naturalny. Należy mieć na uwadze przede wszystkim oczekiwania pary, która podjęła taka decyzję, gdyż ma ona za sobą wieloletnie próby i mnóstwo kosztownych badań dotyczących płodności. Ostatnio medycyna zwraca uwagę na problemy, jakie pojawiają się u dzieci poczętych przy pomocy zapłodnienia pozaustrojowego. U tych noworodków zauważa się niską masę urodzeniową, wcześniactwo, defekty rozwojowe. Niestety wszystko to prowadzi do zwiększonej zachorowalności oraz śmiertelności okołoporodowej.
fot. pantherstock
Wprowadzono więc programy profilaktyczne mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych dziecka. Wykonuje się badanie mutacji CFTR u mężczyzn z azoospermią i ciężką oligoastenozoospermią. Pozwala to ograniczyć u potomstwa wystąpienie mukowiscydozy oraz wrodzonego zrośnięcia nasieniowodów. Kolejnym badaniem jest badanie kariotypu obu rodziców oraz badanie prenatalne zarodów przed transferem celem wyeliminowania wad genetycznych.