Zapłodnienie pozaustrojowe, w dzisiejszych czasach, daje wielu parom szansę na posiadanie własnego potomstwa. W Polsce, szacunkowo, rocznie przychodzi na świat około 700 dzieci dzięki technikom rozrodu wspomaganego medycznie.
Opieka nad kobietą po zapłodnieniu in vitro, poza obowiązującymi standardami dotyczącymi ciąży poczętej w sposób naturalny, powinna obejmować również stałą opiekę zespołu prowadzącego proces rozrodu wspomaganego medycznie. Jeśli ciąża jest pojedyncza, niezwykle istotne jest kontrolowanie wzrostu płodu w macicy, gdyż istnieje duże ryzyko jego zahamowania. By temu zapobiec stosuje się odpowiednią suplementację hormonalną do 12 tyg. ciąży. W przypadku ciąży mnogiej należy zwiększyć częstotliwość badania położniczego z oceną szyjki macicy, wykonywać badanie USG oceniające postępy rozwoju płodu co 4 tygodnie, przeprowadzenie badań prenatalnych (celem zdiagnozowania ewentualnych wad genetycznych płodu, ze względu zwiększone ryzyko związane z zapłodnieniem pozaustrojowym lub w przypadku podejrzenia wad podczas badania USG).
fot. pantherstock
Należy pamiętać również o informowaniu pacjentki o możliwościach bądź wskazaniach dotyczących samego porodu oraz o zapewnieniu pacjentce możliwości skorzystania z niezdolności do pracy ze względu na specyfikę ciąży.[1]