Reklama:

Wskazania do cięcia cesarskiego - wzrastająca częstość wykonywania tego zabiegu.

Barbara Nowok, Anna Błaszczyk. Katarzyna Drozd

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wskazania do cięcia cesarskiego - wzrastająca częstość wykonywania tego zabiegu.

medforum

Skalpel, operacja

Cieciem cesarskim nazywamy operację stosowaną w celu ochrony zarówno matki, jak i płodu przed przewidywanymi powikłaniami porodu drogami natury. Ukończenie ciąży lub porodu przez ciecie cesarskie polega na chirurgicznym otwarciu powłok brzusznych i macicy oraz wydobyciu płodu.

Reklama:

Dzięki postępowi jaki dokonał się w położnictwie i w innych dziedzinach medycyny oraz sprawności organizacyjnej jednostek położniczych sprawiły, że umieralność zarówno matki jak i dziecka związana z cięciem cesarskim jest stosunkowo niewielka. Rozwój krwiolecznictwa, anestezjologii, antybiotykoterapii oraz techniki medycznej sprawił, że w ostatnich latach cięcie cesarskie wykonuje się z coraz szerszych wskazań.

Nie można, jednak zapominać o tym, że ryzyko powikłań związane z cięciem cesarskim jest w dalszym ciągu wielokrotnie większe w porównaniu z porodem siłami natury. W związku z ryzykiem wystąpienia powikłań jak w przypadku każdej innej operacji decyzja o cieciu cesarskim powinna być bardzo dokładnie przemyślana i podjęta w oparciu o konkretne wskazania.

Wybór sposobu ukończenia ciąży musi być oparty przede wszystkim o doświadczenie, dokładną analizę przebiegu ciąży i porodu oraz aktualną ocenę sytuacji położniczej. Mianem „wskazania do operacji” określamy celowość działania, jego uzasadnienie, nie należy zaś rozumieć wskazań, jako zbioru sztywnych nakazów i zakazów ograniczających swobodę wyboru metody postępowania dla indywidualnego przypadku. Dawne podziały na wskazania: absolutne, względne, trudności położnicze itp. są zbyt sztywne i schematyczne. We współczesnym położnictwie wprowadzono takie terminy jak:

  • wskazania prewencyjne,
  • wskazania profilaktyczne,
  • wskazania elektywne

Można wyróżnić trzy grupy wskazań do prewencyjnego cięcia cesarskiego:

  •  wskazania prewencyjne bez objawów zagrożenia płodu, do których należą ryzyko anamnestyczne, zaburzenia mechanizmu porodowego, zaburzenia czynnościowe.
  • wskazania prewencyjne z objawami rozpoczynającego się zagrożenia płodu: przewlekłe, ostre i podostre.
  • bezzwłoczne cięcie cesarskie (wskazania życiowe) z powodu ciężkiego zagrożenia płodu rozpoznanego np. na podstawie zmian w zapisie USG, KTG czy objawów kwasicy.

Wskazania do cięcia cesarskiego można podzielić na kilka sposobów  - jednym z nich jest podział na wskazania matczyne oraz płodowe. Należy jednak pamiętać, że matka i płód stanowią pewną całość i najczęściej wskazania te często są wspólne. Wykorzystując ten podział możemy wyróżnić:

  • Wskazania ze strony matki. Przykłady to nieprawidłowa budowa miednicy, stan po cięciu cesarskim sposobem klasycznym, wyłuszczeniu mięśniaków, operacji Strassmanna, zagrażające pęknięcie macicy, stan przedrzucawkowy, niektóre choroby matki, obciążony wywiad położniczy.
  • Wskazania ze strony płodu. Należą do nich zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu, wypadnięcie pępowiny, przedłużanie się porodu, nieprawidłowe położenia i ułożenia płodu, niewspółmierność porodowa, łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie prawidłowo usadowionego łożyska.

Liczne opracowania dotyczące wskazań do cięcia cesarskiego wyłaniają te najczęściej występujące i tak przyczynę 85% wykonywanych operacji stanowią:

  • objawy zagrożenia płodu,
  • brak postępu poród,
  • nieprawidłowe położenie płodu – miednicowe lub poprzeczne,
  • nieudana próba porodu po uprzednim cięciu cesarskim,
  • łożysko przodujące i przedwczesne oddzielenie łożyska.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
EVRA : CZY TEN PLASTER DZIALA??
Dzień dobry, przychodze z pytankiem czy ten plaster działa? Cała ciałowa powierzchnia mocno przylega do skory, jedynie martwi mnie ten brzeg bo delikatnie odstaje. Naklejam jutro kolejny (2) bo mam d...
Ciaza
Który to tydzien ciazy
gość
kiedy skutki uboczne?? EVRA
Hej dziewczyny!!! Mam do was takie pytanko odnośnie skutków ubocznych od plastrów evra. Kiedy u was wystąpiły?? jakie byly??? I czy minely???
gość
EVRA: Moge przykleic taśmę do opatrunku na brzeg plastra???
Dzień dobry, przychodze z takim pytaniem... odkleja mi sie troszecze brzeg plastra evra, czy moglabym przykleim taki malutki skrawek tasmy do opatrunku na ten wlasnie brzeg???? To dla mnie bardzo waz...
gość
evra
jak sie czujecie po plastrach evra?? kiedy zauwazylyscie jakies skutki uboczne???
gość
Evra i odstawianie
Dzień dobry, czy plastry antykoncepcyjne evra mogę odstawic w kazdej chwili? Pytam ponieważ to moja pierwsza antykoncepcja, a bardzo martwia mnie skutki uboczne (jeszcze nie wystąpiły). Chcialabym si...
Reklama:
Reklama: