Przedstawiono wpływ hormonalnej terapii zastępczej na występowanie krwawień z macicy.
Charakterystyka hormonalnej terapii zastępczej
Sekwencyjna HTZ charakteryzuje się regularnym występowaniem krwawień po odstawieniu estrogenów i progestagenu, natomiast ciągła sekwencyjna HTZ – krwawieniem na krótko przed zakończeniem wstawki progestagenu lub po jej zakończeniu. Początkowo uważano, że wystąpienie krwawienia po 11 dniu podawania progestagenu lub poźniej koreluje z prawidłowym stanem endometrium, a u kobiet, które krwawiły wcześniej, podejrzewano obecność endometrium proliferacyjnego lub hiperplazji.
Występowanie regularnych krwawień nie jest jednak dowodem prawidłowego stanu endometrium. Rozrost endometrium rozpoznawano również u kobiet krwawiących regularnie. U części kobiet pojawiają się nieregularne krwawienia, inne nie krwawią w ogóle w okresach cyklicznego odstawienia terapii i nie jest to wyrazem patologii endometrium, wywołuje jednak niepokój pacjentki i lekarza. Nie wykazano również zależności od czasu wystąpienia krwawień z odstawienia w terapii skwencyjnej na wystąpienie rozrostu endometrium.
W retrospektywnym badaniu oceniającym incydenty nieprawidłowych krwawień i odpowiadających im obrazów endometrium wśród pacjentek Menopause Study Group wykazano rozrost endometrium u 20% kobiet stosująch niezrównoważone estrogeny oraz obserwowano u nich więcej dni krwawień niż u pacjentek bez rozrostu. U stosujących ETZ pozytywna predykcyjna wartość rozpoznania amenorrhea jako braku rozrostu wynosiła 95%. Jednak nieregularne krwawienia nie przesądzały o wystąpieniu rozrostu endometrium podczas stosowania E-P terapii.