Reklama:

Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na regulację krwawień

Dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska, Prof dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na regulację krwawień

Shutterstock

Bóle towarzyszące menstruacji

Przedstawiono wpływ hormonalnej terapii zastępczej na występowanie krwawień z macicy.

Reklama:

Charakterystyka hormonalnej terapii zastępczej

Sekwencyjna HTZ charakteryzuje się regularnym występowaniem krwawień po odstawieniu estrogenów i progestagenu, natomiast ciągła sekwencyjna HTZ – krwawieniem na krótko przed zakończeniem wstawki progestagenu lub po jej zakończeniu. Początkowo uważano, że wystąpienie krwawienia po 11 dniu podawania progestagenu lub poźniej koreluje z prawidłowym stanem endometrium, a u kobiet, które krwawiły wcześniej, podejrzewano obecność endometrium proliferacyjnego lub hiperplazji.

Występowanie regularnych krwawień nie jest jednak dowodem prawidłowego stanu endometrium. Rozrost endometrium rozpoznawano również u kobiet krwawiących regularnie. U części kobiet pojawiają się nieregularne krwawienia, inne nie krwawią w ogóle w okresach cyklicznego odstawienia terapii i nie jest to wyrazem patologii endometrium, wywołuje jednak niepokój pacjentki i lekarza. Nie wykazano również zależności od czasu wystąpienia krwawień z odstawienia w terapii skwencyjnej na wystąpienie rozrostu endometrium.

W retrospektywnym badaniu oceniającym incydenty nieprawidłowych krwawień i odpowiadających im obrazów endometrium wśród pacjentek Menopause Study Group wykazano rozrost endometrium u 20% kobiet stosująch niezrównoważone estrogeny oraz obserwowano u nich więcej dni krwawień niż u pacjentek bez rozrostu. U stosujących ETZ pozytywna predykcyjna wartość rozpoznania amenorrhea jako braku rozrostu wynosiła 95%. Jednak nieregularne krwawienia nie przesądzały o wystąpieniu rozrostu endometrium podczas stosowania E-P terapii.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Menopauza

Brak drugiego okresu po porodzie ? !
Witam , Mam takie pytanie pierwszy okres po porodzie dostałam po 8 tyg. Natomiast drugi spóźnia się już 47 dni. Dodam że nie jestem w ciąży i nie karmię piersią . Czy któraś miała podobne sytuacje ?
Test ciazowy
Witam dziewczyny chciałabym się dowiedzieć jak waszym okiem odczytać ten test ? Wydaje być się negatywny czy pozytywny ? Będę wdzięczna!
gość
interpretacja badań
Witam. Otrzymałam dzisiaj przy okazji badania kręgosłupa wyniki ginekologiczne. Bardzo się niepokoję co one mogą oznaczać. Proszę o interpretację. Do lekarza będę oczywiście się zgłaszała. Czy...
gość
na ile to jest poważne
Witam. Nie wiem czy to dobre miejsce - ale właśnie odebrałam opis rezonansu. Jestem umówiona na badanie, Ale może mi ktoś wyjaśnić na ile to jest poważne i co to jest. OPIS > W wykonanym badaniu ...
gość
czy ktoś może wyjaśnić na ile to jest poważne.
Witam. Nie wiem czy to dobre miejsce - ale właśnie odebrałam opis rezonansu. Jestem umówiona na badanie, Ale może mi ktoś wyjaśnić na ile to jest poważne i co to jest.
gość
Czy możliwe że jestem w ciąży 🤔
Witam🙂 proszę o poradę, czy mogę być w ciąży 🤔 ostatnia 😡23 lipca ,do dziś nic 😱🤔
Reklama:
Reklama: