Reklama:

Czy PMS jest tak straszny jak go malują?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Czy PMS jest tak straszny jak go malują?

panthermedia

Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania

PMS jest przypadłością, z którą boryka się wiele kobiet w wieku rozrodczym. Istnieje wiele badań, zarówno przekrojowych, jak i skupiających się na wyselekcjonowanych przypadkach, które wskazują na pewne prawidłowości związane z występowaniem objawów. By postawić diagnozę konieczne jest spełnienie ściśle określonych kryteriów. Istnieje wiele metod terapeutycznych, które stosuje się w określonym schemacie. Poza farmakologią oraz leczeniem operacyjnym istnieją również alternatywne formy leczenia.

Reklama:

Terapie alternatywne

Istnieje również wiele metod terapii alternatywnych, do których zaliczyć można akupunkturę, która została przyjęta jak skuteczna metoda terapeutyczna, suplementację witaminami z grupy B i witaminą D.

Dodatkowo, w przypadku wystąpienia objawów psychotycznych, stosuje się terapię poznawczo - behawioralną, która pozwala na zrozumienie schematu powstawania tego typu objawów w PMS.

Innym aspektem jest zastosowanie leczenia ziołami jaką terapię wspomagającą. W PMS skuteczne w łagodzeniu objawów, są takie zioła jak niepokalanek pospolity czy miłorząb japoński. Objawy psychotyczne skutecznie łagodzi dziurawiec wspomagając wydzielanie serotoniny, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność w stosowaniu. Korzeń lukrecji również oddziałuje pozytywnie na łagodzenie objawów PMS, poprzez swoje działanie zbliżone do kortykosteroidów.

Ponadto wzmożenie aktywności fizycznej jak również zmiana diety bywa konieczna by łagodzić objawy PMS.

Leczenie operacyjne

Zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami jest ostateczną formą leczenia PMS, która powinna zostać zastosowana jedynie w przypadku wyczerpania wszystkich innych metod terapeutycznych. Celowana jest do konkretnej grupy kobiet, jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Leczenie psychiatryczne

W niektórych przypadkach pacjentki cierpiące na PMS, borykają się z bardzo silnymi dolegliwościami ze strony psychologicznej. Poprawę stanu pacjentek obserwuje się po zastosowaniu leków z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Ma to pozytywny wpływ zarówno na złagodzenie objawów somatycznych i psychologicznych. Jeśli zachodzi konieczność stosowania terapii długoterminowej, zaleca się by dawka była stopniowo zmniejszana, w taki sposób by wycofywać się z leczenia. [1]

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
gość
Gronkowiec złocisty na wargach sromowych
Hej. Zrobiłam wymaz z warg sromowych, na pełny wymaz z pochwy jeszcze czekam. Dolegliwości są głównie na zewnątrz, na sromie. Pomiędzy wargami sromowymi pojawia się zaczerwienienie, tak to mnie tam p...
gość
Pieczenie sromu! Pomocy
Hej dziewczyny. Od 4 miesięcy mam problem. Przedsionek pochwy robi się zaczerwieniony i ustępuje po kilku dniach. Piecze. Nawet kiedy zaczerwienienie zejdzie, odczuwam To Pieczenie i kłucie- warg sro...
gość
Zmiana na sromie
Dziewczyny wstyd się przyznać, ale co to jest- na zdjęciu zaznaczyłam kółeczkiem. Ujscie cewki moczowej? Czy ranka na sromie?
gość
Co to może być.
Jest to w pochwie. W załączniku wstawiam zdjęcie
gość
Co to ?
Hej,wczoraj rano współżyłam po raz 2 z zabezpieczeniem(prezerwatywa) odrazu po stosunku pojawiła obfita ilość brązowego śluzu. Dziś zmieszało się to z krwią. Co to moze być,nie mam żadnych bóli ani n...
Reklama:
Reklama: