Wpływ antykoncepcji hormonalnej na proces kancerogenezy jest nadal sprawą kontrowersyjną i wciąż prowadzone są badania w tym kierunku. Brak jednoznacznych danych na ten temat wynika między innymi z faktu dużej ilości czynników mogących mieć wpływ na inicjację nowotworu, czy też zbyt krótkiego okresu obserwacji kobiet stosujących nowoczesne hormonalne metody zapobiegania ciąży.
Biorąc pod uwagę szybki postęp medycyny w kierunku poszukiwania coraz bezpieczniejszych dla organizmu, a jednocześnie nie ograniczających wysokiej skuteczności, hormonalnych metod antykoncepcyjnych, na rynku znajduje się duża ilość nowoczesnych preparatów, na temat których brak jest danych o ewentualnych odległych w czasie korzyściach lub skutkach niepożądanych, ze względu na stosunkowo krótki czas terapii.
Bez wątpienia środowisko medyczne, jak i naukowcy prowadzą monitoring nad danymi dotyczącymi bezpieczeństwa jak i skuteczności tych metod. Niejednoznaczne wyniki badań dotyczących korelacji antykoncepcji hormonalnej i powstawania nowotworów zmuszają do dokładnego monitoringu kobiet stosujących tą formę zapobiegania ciąży. Każda kobieta stosująca antykoncepcje hormonalną powinna zostać poinformowana przez swojego lekarza, jak istotne dla jej zdrowia jest przeprowadzanie systematycznych badań kontrolnych, które pozwolą na wykrycie ewentualnych wczesnych zmian chorobowych oraz podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegając rozwojowi nowotworu.