Reklama:

Antykoncepcja hormonalna a nowotwory

mgr Beata Surowiec

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Antykoncepcja hormonalna a nowotwory

medforum

Różne metody antykoncepcji

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na proces kancerogenezy jest nadal sprawą kontrowersyjną i wciąż prowadzone są badania w tym kierunku. Brak jednoznacznych danych na ten temat wynika między innymi z faktu dużej ilości czynników mogących mieć wpływ na inicjację nowotworu, czy też zbyt krótkiego okresu obserwacji kobiet stosujących nowoczesne hormonalne metody zapobiegania ciąży.

Reklama:

Wśród niewielu informacji dotyczących tego zagadnienia najczęściej opisywane są niekorzystne związki antykoncepcji hormonalnej z rakiem sutka oraz szyjki macicy.

Rak szyjki macicy

Dokładna etiologia raka szyjki macicy wciąż nie jest do końca poznana, w związku z czym trudno określić w jakim stopniu antykoncepcja hormonalna bierze udział w jego kancerogenezie. Sprawa ta jest wciąż dyskusyjna i budzi wiele wątpliwości wśród ekspertów, gdyż pomimo licznych badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat, wielu z nich nie jest przekonanych co do tego, iż antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko rozwoju raka szyki macicy. Bardziej wiarygodne wydaje się współistnienie innych czynników ryzyka podczas stosowania tej metody zapobiegania ciąży.

Wiadomo, iż antykoncepcja hormonalna może sprzyjać pojawieniu się czynników mogących mieć znaczący udział w rozwoju zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Wysoki odsetek skuteczności metody, powoduje, iż wiele kobiet, szczególnie młodych, częściej zmienia partnerów seksualnych, co zwiększa ryzyko infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych doprowadzających do niekorzystnych zmian śluzu szyjkowego czy też odpowiedzi immunologicznej na zakażenie. Według najnowszych doniesień naukowych w etiopatologii raka szyjki macicy szczególne znaczenie ma wirus brodawczaka HPV, przenoszonego drogą płciową. Najsilniejszy związek z rakiem szyjki macicy wykazuje typ 16 HPV. Przypuszcza się, że antykoncepcja hormonalna odgrywa o wiele mniejszą rolę w zachorowalności na raka szyjki macicy aniżeli aktywność życia seksualnego, a szczególnie liczba partnerów i możliwość licznych infekcji.

Rak sutka

Jednym z najwcześniej i najczęściej badanych zagadnień jest wpływ antykoncepcji hormonalnej na rozwój zmian nowotworowych w obrębie piersi. Wiele badań ujawnia wzrost zachorowań na raka sutka wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną przez dłużej niż 10 lat. Większe ryzyko występuje także u kobiet po 45 roku życia nadal stosujących tę formę zapobiegania ciąży. Pod wpływem syntetycznych hormonów dostarczanych do organizmu, komórki z jakich zbudowane są piersi dzielą się szybciej. Powoduje to zwiększenie ich podatności na działanie różnych czynników rakotwórczych. Ryzyko jest większe jeżeli istnieją inne, dodatkowe czynniki ryzyka np. obciążony wywiad rodzinny. Optymistyczne są doniesienia, iż po 10 latach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej ryzyko zachorowalności na nowotwór piersi ulega obniżeniu do wartości charakterystycznej dla danej grupy wiekowej.

fot. panthermedia

U kobiet stosujących metody hormonalne lub tych, które stosowały je w przeszłości, rozpoznany rak sutka charakteryzuje się mniejszym stopniem zaawansowania, a także mniejszym prawdopodobieństwem rozprzestrzenienia się go poza gruczoł sutkowy. Indukcja hormonalna może promować wzrost istniejących uprzednio guzów piersi, których zaniedbanie może być bardzo niebezpieczne. Podczas stosowania hormonalnych metod antykoncepcyjnych należy szczególnie przestrzegać systematycznych badań kontrolnych gruczołów piersiowych. Mogą one ustrzec kobietę przed najcięższą chorobą, jaką jest nowotwór piersi. Należy pamiętać o tym, iż im wcześniej zostanie on wykryty tym większe szanse na całkowite wyleczenie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

Krwawienie po zmianie antykoncepcji
Po 5 latach przeszłam z tabletek Sylvie 30 na plastry evra, obecnie mam przyklejony 2 plaster i zaczęłam krwawić, mam również bóle podbrzusza, chciałabym zaznaczyć, ze USG było w porządku jak i cyto...
Antykoncepcja krwawienia
Witam zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne jestem po 4 tabletce ale mam krwawienia i plamienie co zrobić by istały
Zielone upławy pomocy
Witam serdecznie, jestem już na tyle zdesperowana dlatego tutaj piszę. Pomimo licznych wizyty u mojej lekarki ginekolożki, która co rusz przepisuje mi różne tabletki dopochwowe na infekcję intymne m...
Zielone upławy od ponad pół roku
Witam serdecznie, jestem już na tyle zdesperowana dlatego tutaj piszę. Pomimo licznych wizyty u mojej lekarki ginekolożki, która co rusz przepisuje mi różne tabletki dopochwowe na infekcję intymne ...
Ryzyko ciąży ??
Uprawiłam seks z partnerem podczas dni NIE płodnych czyli 3 dni przed okresem bez prezerwatywy nie spuścił się we mnie tylko gdy wyjął doszedł po jakiś 3 sekundach mam sucho w pochwie i nic nie polec...
Czy to są kłykciny?
Dzień dobry. Wykryto u mnie wirusa HPV, jakiś czas smarowałam jedną kłykcinę aldarą, po 4 tygodniach zniknęła, aczkolwiek pojawiło się coś takiego. Jest oporne na aldarę, czy to też kłykciny?
Reklama:
Reklama: