Reklama:

Zapalenie Pęcherza Moczowego (156)

Forum: Zdrowie kobiety

VIP
22-03-2012, 10:04:08

Skrzyp polny
Equisetum arvense- współczesna fitoterapia potwierdza od dawna znane właściwości moczopędne i przeciwzapalne skrzypu. Działanie lecznicze rośliny jest związane z zawartością związków chemicznych - flawonoidów, alkaloidów oraz soli mineralnych, a przede wszystkim rozpuszczalnej krzemionki. Odwar z ziela skrzypu pomaga w leczeniu zapalenia cewki i pęcherza moczowego. Zielone pędy rośliny, bez dolnej brunatnej części, należy zbierać od czerwca do sierpnia, wyłącznie w pogodne dni. Suszy się je w miejscu dobrze zacienionym i przewiewnym.
Gotowe preparaty: urogran, urosan, urticosan, urovit, fitolizyna.
Nasz przepis
Łyżeczkę od herbaty rozdrobnionego suszu zalewamy szklanką wody. Gotujemy pod przykryciem 4 minuty od momentu wrzenia. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.
VIP
22-03-2012, 10:04:45

Pietruszka zwyczajna
Petroselinum sativum - wyciągi z korzenia i owoców tej rośliny, dzięki zawartości olejków i furanokumaryn, działają silnie moczopędnie i rozkurczowo. Odkażają również układ moczowy i przeciwdziałają powstawaniu kamieni w nerkach. Korzenie pietruszki, jadane na surowo lub ugotowane, także mogą przynieść ulgę w dolegliwościach spowodowanych kamicą nerkową i zapaleniem pęcherza.
Korzenie zbiera się w październiku i suszy w suszarniach w temp. 35 st. C. Owoce otrzymuje się z kwiatów w drugim roku hodowli. Dojrzewają w sierpniu, a wyglądają jak drobne, szarozielone rozłupki. Suszy się je w przewiewnym miejscu.
Gotowe preparaty: urosept, fitolizyna.
Nasz przepis
Pół łyżeczki od herbaty suszonego, sproszkowanego korzenia zalewamy szklanką wrzątku. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.
VIP
22-03-2012, 10:05:10

Lubczyk ogrodowy
Levisticum officinale - w lecznictwie stosowany jest korzeń lubczyka. Dzięki moczopędnym właściwościom występujących w nim kumaryn oraz olejku polecany jest jako środek wspomagający leczenie kamicy nerkowej (ułatwia usuwanie piasku z nerek i chroni przed jego powstawaniem) i zapalenia pęcherza moczowego. Korzenie rośliny do celów leczniczych należy zbierać (po ścięciu części nadziemnej) w drugim i trzecim roku uprawy, jesienią i wczesną wiosną. Oczyszczone z ziemi suszy się w temp. 30 - 35 st. C, natomiast rozdrabnia bezpośrednio przed przyrządzeniem naparu.
Gotowe preparaty: fitolizyna, urosan, uropatina, urogran.
Nasz przepis
Łyżeczkę od herbaty rozdrobnionego, suszonego korzenia zalewamy szklanką wrzątku i pod przykryciem parzymy około 15 minut. Pijemy 1–2 szklanki naparu w ciągu dnia.
VIP
22-03-2012, 10:10:55

Zażywaj ostrożnie, gdyż:
- Nadmiar wyciągu z owoców jałowca może spowodować podrażnienie nerek i krwiomocz. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży i podczas menstruacji.
- Kuracja wyciągami ze skrzypu może spowodować deficyt witaminy B1 w organizmie. Niedobór trzeba uzupełniać zażywając preparaty zawierające tę witaminę
- Preparatów z korzenia i owoców pietruszki, ze względu na zawartość olejku pietruszkowego, który w nadmiarze wywołuje skurcze macicy, nie mogą stosować kobiety w ciąży.
- Lubczyk ma działanie fotouczulające, dlatego podczas trwania kuracji nie wolno się opalać.
VIP
25-03-2012, 13:04:03

Infekcje dróg moczowych - jak uniknąć kłopotu
Infekcje dróg moczowych cztery razy częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Dlaczego jesteśmy tak podatne na ten rodzaj zakażenia i co robić, by uniknąć kłopotów?

Zwykle zaczyna się tak samo. Najpierw przy oddawaniu moczu odczuwasz niewielkie pieczenie. Potem silne parcie na pęcherz sprawia, że co chwilę biegasz do toalety. A gdy już się w niej znajdziesz, z trudem wyciskasz kilka kropel. Dość często towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. Ale czasami zakażenie nie daje objawów (bakteriuria bezobjawowa) i wówczas o chorobie dowiadujemy się przez przypadek, robiąc kontrolne badanie moczu.
Kobieca anatomia ułatwia drogę bakteriom
Za częste infekcje układu moczowego odpowiada budowa anatomiczna kobiety. Krótka, bo zaledwie 4 - 5-centymetrowa, cewka moczowa ułatwia zarazkom szybkie dotarcie do pęcherza. Na dodatek bezpośrednio sąsiaduje ona z ujściem pochwy i odbytem - siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one nieszkodliwe, ale przeniesione na cewkę moczową, a potem także na pęcherz i nerki mogą wywołać stan zapalny. Częściej chorują panie, które współżyją seksualnie. Podczas zbliżenia błona śluzowa cewki jest narażona na podwójny atak. Z jednej strony grożą jej bakterie bytujące w okolicy narządów płciowych (również męskich), które w czasie stosunku łatwo przedostają się do cewki. Z drugiej strony powstałe podczas stosunku otarcia ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Podatność na chorobę wzrasta po menopauzie. Mniejsza ilość estrogenów sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone, łatwiej więc ulegają podrażnieniom.
Zacznij działać, gdy zauważysz pierwsze objawy
Jeśli natychmiast zareagujesz, większe są szanse, że infekcja będzie miała łagodny przebieg i szybko minie.
Przede wszystkim dużo pij. Na początku nawet szklankę płynu co pół godziny, żeby przyśpieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Rozcieńczony mocz nie będzie powodował pieczenia podczas siusiania. Najzdrowsza jest mineralna woda niegazowana, ale rodzaj napoju w zasadzie nie ma znaczenia. Unikaj tylko kawy i czarnej herbaty, bo podrażniają pęcherz. Dobrze robi rozcieńczony sok z aronii lub czarnej porzeczki, który dzięki dużej zawartości witaminy C hamuje rozmnażanie się bakterii.
Sięgnij po mieszanki ziołowe (Uropatia, Urtica fix, Urosan fix, Urosan) lub pastę do sporządzania zawiesiny (Debelizyna, Fitolizyna). A jeśli napary i pasty nie przechodzą ci przez gardło, możesz ratować się tabletkami czy granulkami o podobnym składzie (Urosal, Urosept, Urogran, Albotyl). Wszystkie mają działanie przeciwzapalne i moczopędne. Stosuj je zgodnie z zaleceniem podanym na ulotce. Jeżeli chorujesz na serce albo masz problemy z krążeniem, przedtem skonsultuj się z lekarzem. Przyjmowanie leków na odwodnienie i dodatkowe zażywanie preparatów moczopędnych może ci zaszkodzić. Również kobiety w ciąży nie powinny leczyć się preparatami ziołowymi bez wiedzy lekarza.
Weź termofor, zaszyj się pod kołdrę. Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki dróg moczowych, a to przyśpiesza leczenie. Dobrze rozgrzeją cię ziołowe nasiadówki z rumianku, szałwii (mają też działanie antybakteryjne).
Włącz do jadłospisu żurawinę, ponieważ działa przeciwzapalnie i zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Możesz jeść konfitury, pić 2 - 3 szklanki soku dziennie albo dodawać do potraw świeże owoce. Sięgnij też po preparat z wyciągiem z żurawin (Vitabutin, Urinal). Jedz do woli natkę pietruszki, korzeń i nać selera, a także jagody jałowca. Dobrze oczyszczą nerki i drogi moczowe.
Co zrobić, jeśli kłopoty nie miną
Jeśli w ciągu dwóch dni domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, trzeba pójść do lekarza. Nie zwlekaj z wizytą, szczególnie gdy masz gorączkę, bóle w okolicach krzyża albo krew w moczu. Będziesz musiała zrobić analizę moczu wraz z posiewem. Na podstawie wyniku lekarz zaleci kurację. Infekcji dróg moczowych nie wolno bagatelizować, bo z każdego zapalenia pęcherza może rozwinąć się zapalenie nerek. Dlatego po zakończeniu terapii warto zrobić kontrolne badanie moczu, żeby sprawdzić, czy bakterie zostały zniszczone. Zaniedbana infekcja grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek lub narządów rodnych. A stąd już prosta droga do niewydolności nerek i niepłodności.
W czasie ciąży ryzyko infekcji rośnie
Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie za sprawą hormonów tkanki zostają rozluźnione, żeby dziecko mogło swobodnie rosnąć wewnątrz macicy, a następnie przyjść na świat przez wąski kanał rodny. Problem w tym, że rozszerza się nie tylko narząd rodny kobiety, ale również moczowody, pęcherz i cewka moczowa, ułatwiając drobnoustrojom wędrówkę po układzie moczowym. Na dodatek powiększająca się macica coraz bardziej uciska na przewody moczowe, co powoduje zatrzymywanie moczu w pęcherzu. W ciąży równie łatwo o zapalenie nerek. Czasem dochodzi do niego nawet wówczas, gdy kobieta wcześniej nie odczuwa żadnych dolegliwości sygnalizujących infekcję. Dlatego ważne jest, by przyszła mama systematycznie robiła analizę moczu. Jeśli pojawią się w nim bakterie, lekarz zwykle zaleca leczenie antybiotykiem, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby.
VIP
25-03-2012, 13:05:21

7 rad, które chronią pęcherz przed infekcją
Zakażeniom pęcherza można zapobiec. Wystarczy, że zmienisz niektóre swoje nawyki. Pij dużo wody, dbaj o higienę, ubieraj się ciepło, a może unikniesz infekcji pęcherza.

1. Pij dwa litry płynów dziennie. Przepłukując pęcherz, nie dopuścisz do osiedlenia się bakterii.
2. Nie zwlekaj z pójściem do toalety, gdy poczujesz taką potrzebę. Bakterie obecne w moczu mają idealne warunki do rozmnażania się. Przetrzymywanie moczu prowadzi też do tego, że z czasem nie jest on całkowicie wydalany z pęcherza. Pozostała ilość jest dobrą pożywką dla zarazków.
3. Podmywaj się 2 razy dziennie pod prysznicem albo z użyciem dużej ilości wody i delikatnego mydła. Unikniesz wówczas przenoszenia bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Pamiętaj jednak, że przesadna higiena (zbyt częste podmywanie się, stosowanie mydeł toaletowych i dezodorantów oraz irygacji i płukanek pochwy bez porozumienia z lekarzem) też jest szkodliwa. W ten sposób można zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami.
4. Po zbliżeniu umyj dokładnie okolice intymne. Bakterie bytujące w cewce moczowej mężczyzny, choć u niego nie dają żadnych objawów chorobowych, w organizmie kobiety mogą prowadzić do zapalenia dróg moczowych. Dobrze wyrobić sobie nawyk oddawania moczu po stosunku, żeby w ten sposób wypłukać zarazki.
5. Jeśli cierpisz na suchość pochwy, stosuj pianki lub żele nawilżające miejsca intymne (Intimel, Feminum). Unikniesz podrażnienia śluzówki i zmniejszych ryzyko zakażenia bakteryjnego.
6. Ubieraj się ciepło od dołu, ponieważ zimno sprzyja zapaleniom. Krótkie spódnice, odsłonięte nerki i brzuch oraz cienkie majtki w zimie nie są dobrym pomysłem. Czasami chorobę powoduje przemarznięcie stóp, dlatego nie wolno chodzić boso po kamiennej posadzce. W chłodnie dni pamiętaj o założeniu odpowiednich butów i skarpetek czy grubych rajstop. Infekcją kończy się chodzenie w przemoczonym obuwiu czy rajstopach.
7. Nie noś bielizny z włókien sztucznych. Nie przesadzaj również z noszeniem obcisłych spodni. Powoduje to bowiem przegrzanie i zapocenie miejsc intymnych, a to też, podobnie jak przechłodzenie, sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
gość
19-07-2012, 13:16:24

Jestem starszą kobietą i długo dochodziłam do tego, co najlepiej dla mnie skutkuje. Wyszło, że żurawina i tabletki ziołowe Urosept. Stosuję to profilaktycznie od kilku lat i nie mam problemów z układem moczowym.
gość
10-11-2012, 22:36:17

Zapalenie pęcherza to koszmar - ja to przechodziłam ostatnio pierwszy raz w życiu, ale mam nadzieję, że ostatni. Pomógł w końcu antybiotyk i hektolitry wypitej herbaty żurawinowej, jeszcze nadal łykam osłonowo Prouro z żurawiną i wit. C, żeby to choróbsko nie powróciło. I radzę wszystkim - noście ciepłe gacie w chłodniejsze dni!
Wtajemniczona
02-09-2014, 08:14:20

na zapalenie dróg moczowych bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowaniu suplementu na bazie żurawiny, poczytajcie sobie o tym jak dobroczynne działanie ma żurawina na nasz układ moczowy.
Początkująca
02-09-2014, 20:49:38

bardzo pomocny wątek, zapalenie pęcherza niestety dopada mnie co jakiś czas, więc część z tych porad na pewno wdrożę.
"Chciałbym, żeby w moim domu, obok moich butów...stały Twoje buty"

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Reklama:
Reklama:
Reklama: