Suplementować kwas foliowy powinna każda kobieta chcąca w niedługim czasie zostać mamą. Nie zawsze jednak będzie się on właściwie przyswajał. Przyczyną zaburzeń wchłaniania kwasu foliowego może być mutacja w genie MTHFR. Dane statystyczne pokazują, że ma ją nawet 50% kobiet. Czym to skutkuje i jak możemy dowiedzieć się o obecności mutacji?
Wiedząc o mutacji, lekarz może dobrać kobiecie odpowiedni suplement
Przyjmowanie „zwykłych” suplementów z kwasem foliowym przez kobiety z mutacją w genie MTHFR mija się z celem, ponieważ w takiej formie i tak nie wchłonie się on do organizmu. W tym przypadku należy je zastąpić specjalnymi preparatami z przetworzonym już kwasem foliowym. Sięganie po nie na własną rękę, bez wykonywania badań genetycznych, nie jest jednak najlepszym pomysłem.
Przetworzony kwas foliowy – droższy niż samo badanie DNA
Przetworzony kwas foliowy potrafi być nawet kilkukrotnie droższy od zwykłego. Za jedno opakowanie zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych. To dużo, biorąc pod uwagę, że w czasie ciąży zwykle na jednym opakowaniu się nie kończy. Ostatecznie może się nawet okazać, że badanie genetyczne w kierunku mutacji genu MTHFR będzie nas kosztowało mniej, niż sam preparat. Żeby bezsensownie nie wydawać pieniędzy, dobrze jest więc się najpierw dowiedzieć, czy w ogóle jest on nam potrzebny.