Ciąża po 35 roku życia, wiąże się z wieloma komplikacjami. Nie tylko dla dziecka (m.in. wiele wrodzonych wad genetycznych), ale również dla matki.
Z tego powodu bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji w okresie przed menopauzalnym. Lekarze udowodnili, że stosowanie niskoestrogennej doustnej antykoncepcji hormonalnej u kobiet niepalących w wieku przedmenopauzalnym zapewnia szereg korzyści i małe ryzyko działań niepożądanych.
Okres przejściowy definiujemy jako zmiennie długi okres życia kobiety od wystąpienia pierwszych objawów wygasania jajników do menopauzy. Nie ma jednak naukowo udowodnionych objawów, które mówiłyby jednoznacznie że kobieta znajduje się w okresie premenopauzy.
Płodność kobiety w okresie przejściowym zmniejsza się. W wieku ok. 37 lat rozpoczyna się faza przyspieszonej utraty pęcherzyków jajnikowych ok. 25 tys. (w momencie urodzin płodu żeńskiego posiada się 2 mln. pęcherzyków). Dziesięć lat przed menopauzą w szybkim tempie traci się kolejne ok. 20 tys. pęcherzyków. W czasie ostatniego krwawienia miesiączkowego w jajnikach pozostaje nie więcej niż tysiąc.
fot. pantherstock
Najczęstsze objawy, na które skarżą się pacjentki w okresie premenopauzalnym to:
- rozdrażnienie,
- depresja,
- uderzenia krwi do głowy,
- zaburzenia pamięci,
- zła jakość snu,
- nadmierne pocenie się
- spadek libido.
Stosowanie dosutnej antykoncepcji hormonalnej w premenopauzie w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia i nasilenia tych objawów.