Reklama:

Czy można stosować doustną antykoncepcję u kobiet w wieku przedmenopauzalnym?

Ewa Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czy można stosować doustną antykoncepcję u kobiet w wieku przedmenopauzalnym?

pantherstock

Korzystanie z laptopa w czasie wolnym

Ciąża po 35 roku życia, wiąże się z wieloma komplikacjami. Nie tylko dla dziecka (m.in. wiele wrodzonych wad genetycznych), ale również dla matki.

Reklama:

Z tego powodu bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji w okresie przed menopauzalnym. Lekarze udowodnili, że stosowanie niskoestrogennej doustnej antykoncepcji hormonalnej u kobiet niepalących w wieku przedmenopauzalnym zapewnia szereg korzyści i małe ryzyko działań niepożądanych.

Okres przejściowy definiujemy jako zmiennie długi okres życia kobiety od wystąpienia pierwszych objawów wygasania jajników do menopauzy. Nie ma jednak naukowo udowodnionych objawów, które mówiłyby jednoznacznie że kobieta znajduje się w okresie premenopauzy.

Płodność kobiety w okresie przejściowym zmniejsza się. W wieku ok. 37 lat rozpoczyna się faza przyspieszonej utraty pęcherzyków jajnikowych ok. 25 tys. (w momencie urodzin płodu żeńskiego posiada się 2 mln. pęcherzyków). Dziesięć lat przed menopauzą w szybkim tempie traci się kolejne ok. 20 tys. pęcherzyków. W czasie ostatniego krwawienia miesiączkowego w jajnikach pozostaje nie więcej niż tysiąc.

fot. pantherstock

Najczęstsze objawy, na które skarżą się pacjentki w okresie premenopauzalnym to:

  • rozdrażnienie,
  • depresja,
  • uderzenia krwi do głowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • zła jakość snu,
  • nadmierne pocenie się 
  • spadek libido.

Stosowanie dosutnej antykoncepcji hormonalnej w premenopauzie w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia i nasilenia tych objawów.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Antykoncepcja

Tabletka po
Witam. 15 lutego przyjęłam tabletkę po Escapelle czy to normalne że 5 dni po tj 20 lutego dostałam bolesnej miesiączki (13 dni przed planowanym krwawieniem)? Czy taki objaw jest czymś normalnym ?
Torbiel Bartholina a wczesna ciąża
Witajcie, jestem na początku ciąży i zrobiła mi się torbiel Bartholina. Torbiel nie jest jakaś bardzo duża, nie rośnie, nic nie boli nawet przy dotyku. Jednak ogromnie się martwię, że zrobi się z teg...
gość
Co to może być ?
Hej,co to może być ? Regularny okres miałam od 18.01-24.01(bolal,miałam skurcze oraz obolałe piersi,bóle kręgosłupa) po 10 dniach(4.02) po stosunku znowu zaczęłam krwawić(nic nie bolało-totalnie nic...
Petting, seks oralny I palcówka - czy jest możliwa ciąża?
Dobry wieczór, Zwracam się z prośbą o poradę, bo już kompletnie wariuje i nie wiem co robić... Z piątku na sobotę, uprawiałam z partnerem petting (ocierał penisem o moją łechtaczkę), seks oralny. Pa...
Doxycylinum czy można brać dopochwowo
Wzięłam dwa antybiotyki doxycylinum tzg dopochwowo czy coś może się stać?
gość
Światopogląd kobiet i postawa wobec aborcji
Dzień dobry! Jestem studentką 5 roku psychologii. Zapraszam do udziału w moim badaniu do pracy magisterskiej. Jest skierowane do kobiet i dotyczy spraw światopoglądowych, w tym postawy wobec aborcji....
Reklama:
Reklama: