Swędzenie łechtaczki może nastąpić w sytuacji wzrostu wrażliwości na podniecenie lub stymulację. Jednak utrzymujące się i powstające poza aktywnością seksualną może sygnalizować infekcję.
Spis treści:
Ten kobiecy narząd ma bardzo wiele połączeń nerwowych, co czyni go niezwykle wrażliwym na wszelkie bodźce. Pobudzanie łechtaczki przyczynia się do powstania uczucia rozkoszy seksualnej, z kolei swędzenie może być szczególnie uciążliwe i niekomfortowe. Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym przyczynom.
Podrażnienie
Ze względu na to, że jest to bardzo delikatny narząd, kiedy coś podrażnia ten obszar ciała, może powodować swędzenie. Jednocześnie jest to najczęstsza przyczyna uczucia dyskomfortu. Środki drażniące mogą być związane z materiałem, który zawiera bielizna. Może być to również nowy detergent do prania lub mydło, który wcześniej nie był stosowany. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie swędzenia w tym przypadku jest zmiana produktów myjących oraz wymiana bielizny na taką, która nie podrażni łechtaczki. Mogą być to bawełniane majtki, bez elementów koronkowych.
Podniecenie seksualne
W czasie podniecenia seksualnego przepływ krwi do łechtaczki zwiększa się, co sprawia, że narząd ten puchnie. Jednocześnie staje się on bardziej podatny na podrażnienia.
Niekiedy kobieta odczuwa chwilowe swędzenie przed, podczas lub po pobudzeniu seksualnym. Uczucie to ustępuje zwykle samoistnie i nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak należy zwracać uwagę na inne oznaki i objawy, aby upewnić się, że swędzenie nie jest spowodowane infekcją.
Podniecenie seksualne, fot. panthermedia
Bakteryjne zapalenie pochwy
U podłoża tej dolegliwości leży przede wszystkim zmiana w ekologii pochwy i zaburzenie prawidłowiej flory bakteryjnej, w szczególności zanik pałeczek kwasu mlekowego oraz rozwój mieszanej flory tlenowej i beztlenowej.
Bakteryjnemu zapaleniu pochwy sprzyja przede wszystkim niewłaściwa higiena osobista, częsta zmiana partnerów seksualnych, stosowanie wkładek domacicznych, a także zaburzenia cyklu miesiączkowego. Kobieta powinna udać się do lekarza, jeśli zauważy u siebie następujące objawy: szare lub białe upławy, pieczenie podczas oddawania moczu, nieprzyjemny zapach z pochwy (zapach nieświeżych ryb) szczególnie po stosunku seksualnym.
Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu
Zakażenie pochwy i sromu wywołane drożdżakami, które często określane jest jako pleśniawki, jest przodującym schorzeniem i głównym powodem wizyt u ginekologa. Najbardziej charakterystyczne objawy to: uczucie pieczenia, zaczerwienienie i obrzęk, bolesne oddawanie moczu, bolesne stosunki, gęsta, biała wydzielina przypominająca twaróg. Kobiety najbardziej narażone na infekcje tego typu to te, które chorują na cukrzycę, mają osłabiony układ odpornościowy, są po antybiotykoterapii. Jest to również częsty problem występujący wśród kobiet ciężarnych.
W przypadku drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu kobieta niezwłocznie powinna udać się do specjalisty.
Sporadyczne swędzenie łechtaczki może być normalne, jednak kobieta powinna udać się do lekarza w sytuacji, gdy swędzenie utrzymuje się przez dłuższy czas. Ginekolog będzie mógł przeprowadzić specjalistyczne badania, które pozwolą ustalić podstawową przyczynę i dokonać właściwej diagnozy.