Reklama:

Zdrowie kobiety w czasie pandemii koronawirusa

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zdrowie kobiety w czasie pandemii koronawirusa

shutterstock

Wirus

W związku z nieprzerwanie panującą pandemią naukowcy przeanalizowali, jak COVID-19 wpływa na zdrowie seksualne i reprodukcyjne wśród kobiet.

Reklama:

Dotychczasowe statystyki pokazują, że mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i to w przypadku tej płci istnieje większe ryzyko zgonu. Jednak patrząc na pandemię w aspekcie społecznym, oddziałuje on w większym stopniu na kobiety. Naukowcy wzięli pod uwagę wzrost przemocy w rodzinie, zaangażowanie w rolę opiekunów, a także kwestie związane z możliwością decydowania o własnym zdrowiu – seksualnym i reprodukcyjnym.

Zdrowie psychiczne kobiet

Najnowsze badania pokazują, że w związku z pandemią koronawirusa narażone jest zdrowie psychiczne kobiet. Wynika to z faktu, że właśnie ta płeć ma tendencje do przejmowania roli opiekunów, co w obecnej sytuacji stało się spotęgowane. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) jeszcze przed wybuchem COVID-19 informowała, że to kobiety oferowały bezpłatną pomoc w trzykrotnie większym stopniu niż mężczyźni. Dodatkowo sytuacja związana z zamknięciem szkół powoduje pogorszenie zdrowia psychicznego kobiet, na które spadł obowiązek nauczania dzieci w domowym zaciszu. Przypomnijmy, że obecnie w wyniku pandemii w domach przebywa 1,52 miliarda uczniów.

Ograniczona pomoc w ośrodkach zdrowia

Ośrodki zdrowia i kliniki medyczne narzuciły ograniczenia związane z przyjmowaniem pacjentów, co ma na celu zmniejszenie zachorowalności na COVID-19. Ma to jednak wpływ na zwiększenie ilości niezaplanowanych ciąż i urodzeń.

Konsultacje ginekologiczne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia kobiet i młodych dziewczyn. Całkowite zwrócenie uwagi na pandemię może skutkować zwiększoną liczbą zachorowalności, a nawet umieralności z powodu HIV oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeden z dostawców pigułek antykoncepcyjnych zwrócił także uwagę na możliwość gwałtownego wzrostu liczby niezamierzonych ciąż. Może to wynikać z konieczności pozostania w domu ze swoimi partnerami.

Pandemia dotyka nie tylko osób, które nie planują mieć dzieci, ale także tych, którzy je mają. Ankieta przeprowadzona w USA z udziałem prawie 2000 osób wykazała, że ​​niemal jedna trzecia respondentów zmieniła swoje plany reprodukcyjne z powodu COVID-19.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: