Naukowcy sugerują, że hormonoterapia stosowana w raku piersi obniża ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i pokrewnych demencji.
Jak donoszą najnowsze badania, terapia modulująca hormony, którą stosuje się w leczeniu raka piersi, była związana z 7% niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i pokrewnych demencji w późniejszym życiu.
Około dwie trzecie pacjentek z rakiem piersi ma guzy, które są receptoro-pozytywne na hormony. Oznacza to, że rosną w odpowiedzi na estrogen lub progesteron. U tych pacjentek terapia hormonalna może zahamować wzrost guza, blokując hormony przed przyłączaniem się do receptorów.
Aby lepiej zrozumieć ryzyko chorób demencyjnych po hormonoterapii u pacjentek z rakiem piersi, Francesmary Modugno (główna autorka, profesor położnictwa, ginekologii i nauk reprodukcyjnych na Uniwersytecie w Pittsburghu) nawiązała współpracę z Chao Cai (profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Południowej Karoliny w College of Pharmacy).
Hormonoterapia po raku piersi a demencja, fot. panthermedia
W swoim badaniu wykorzystali bazę danych osób w wieku 65 lat i starszych, aby zidentyfikować kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi w latach 2007-2009 i które nie miały wcześniejszej diagnozy chorób demencyjnych ani historii stosowania hormonoterapii przed diagnozą raka piersi.
Spośród 18 808 pacjentek, które spełniały kryteria, 66% otrzymało hormonoterapię w ciągu trzech lat od diagnozy. W trakcie średnio 12 lat obserwacji 24% pacjentek leczonych hormonami i 28% osób niekorzystających z tej metody leczenia rozwinęło którąś z chorób otępiennych. Aby obliczyć ryzyko rozwoju tych chorób, naukowcy uwzględnili ryzyko śmierci związane ze zwiększonym wiekiem i czasem ekspozycji na terapię hormonami.
Stwierdzili, że choć stosowanie hormonoterapii było związane z ogólnym zmniejszeniem względnego ryzyka rozwoju chorób demencyjnych, jej efekt ochronny był najbardziej wyraźny u pacjentek w wieku od 65 do 69 lat i zmniejszał się wraz z wiekiem.
Istnieją trzy główne rodzaje hormonoterapii w raku piersi:
- selektywne modulatory receptorów estrogenowych,
- inhibitory aromatazy,
- selektywne degradatory receptorów estrogenowych.
Analiza wykazała, że ryzyko rozwoju chorób otępiennych różniło się w zależności od rodzaju hormonoterapii.
Rodzaje hormonoterapii, fot. panthermedia
Według prof. Cai estrogen ma działanie ochronne na ośrodkowy układ nerwowy, więc te terapie mogą wpływać na ryzyko demencji poprzez naśladowanie estrogenu, wpływanie na produkcję estrogenu lub regulowanie poziomu receptorów estrogenowych. Hormonoterapia może również wpływać na usuwanie białka zwanego beta-amyloidem i zdrowie naczyń krwionośnych, które są związane ze zdrowiem mózgu.
„Związek między hormonoterapią stosowaną w leczeniu raka piersi a ryzykiem demencji jest złożony i zależy od wielu czynników,” wyjaśnił prof. Cai. „Konieczne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za tym związkiem".