Miesiączki u kobiet po szczepieniu przeciw COVID-19 mogą być nieco obfitsze niż u niezaszczepionych kobiet. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół pod przewodnictwem dr. Blaira Darneya z Oregon Health & Science University oraz Alisona Edelmana.
Wyniki badań zespołu badaczy zostały opublikowane w połowie kwietnia 2023 roku w czasopiśmie „British Journal of Obstetrics and Gynaecology”. Ich głównym celem była ocena wpływu szczepienia przeciwko COVID-19 na ilość krwawień u osób z prawidłowymi cyklami miesiączkowymi. Naukowcy wykorzystali do pomiaru aplikację Natural Cycles (Naturalne Cykle) i zaprosili do badania blisko 10 tysięcy osób z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Europy. Spośród nich około 7,4 tysiąca osób stanowiły osoby zaszczepione, a około 2,5 tysiąca z nich nie przyjęło szczepionki przeciw COVID-19. Uczestnicy badania mieli określać obfitość krwawienia za pomocą czterostopniowej skali. Z uzyskanych danych naukowcy wyodrębnili liczbę obfitych krwawień oraz sumę wszystkich danych.
Wyniki pokazały, że średnio 40 osób na 1 000 może doświadczać obfitszego krwawienia podczas pierwszego cyklu po przyjęciu pierwszej dawki szczepienia przeciw COVID-19 w porównaniu z osobami nieszczepionymi. Badacze zaobserwowali jednak, że obfitość krwawienia wracała do normy podczas kolejnych cykli menstruacyjnych. Naukowcy uważają, że jest to niezwykle istotna informacja, która powinna być znana szerszej opinii publicznej w celu zmniejszenia obaw przed przyjęciem szczepionki. Naukowcy sądzą, że istnieje kilka przyczyn, które mogą generować taką reakcję w organizmie, lecz nie były one przedmiotem badań.
To nie pierwsze odkrycie tego zespołu badaczy. We wcześniejszym badaniu, które dotyczyło wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na cykl miesięczny u kobiet, wykryto związek pomiędzy szczepieniem a zmianami w długości cyklu miesięcznego.