Preparaty multiwitaminowe są popularnymi suplementami diety w Polsce, cenionymi za dostępność, łatwość użycia i niską cenę. Ich skład obejmuje różne witaminy i składniki mineralne, wyciągi roślinne oraz inne substancje wspomagające. Okazuje się, że multiwitaminy mogą zawierać składniki wzajemnie się wykluczające, a badania nie wykazują ich wpływu na zmniejszenie ryzyka zgonów czy zachorowań np. na nowotwory. Często zawierają wysokie dawki tanich składników, które można dostarczyć z pożywienia. W przypadku podejrzenia niedoborów, zamiast sięgać po multiwitaminy, zaleca się wykonanie badań i konsultację ze specjalistą.
Preparaty multiwitaminowe to najczęściej wybierane przez Polaków suplementy diety. Są powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i stosunkowo niedrogie. Jednakże większość składników obecnych w multiwitaminach powinniśmy dostarczać poprzez zrównoważoną dietę. Wszelkie dodatkowe suplementy polecane są m.in. w przypadku niedoborów żywieniowych lub problemów z wchłanianiem. Co ważne, należy je stosować wyłącznie pod okiem lekarza.
Czym są suplementy multiwitaminowe?
W skład suplementów multiwitaminowych wchodzą zarówno witaminy, jak i składniki mineralne. Niektóre z nich są wzbogacane również wyciągami roślinnymi lub innymi substancjami wzmacniającymi, takimi jak np. kofeina, tauryna czy L-cytrulina. W aptekach i drogeriach można je dostać w formie tabletek, kapsułek lub proszku do rozpuszczenia w wodzie. W multiwitaminach dominującymi składnikami są m.in. witamina C, witaminy z grupy B, magnez, cynk, żelazo czy jod.
Jak działają suplementy multiwitaminowe?
Głównym zadaniem multiwitamin jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w stanach niedoborów, niedostatecznego spożycia warzyw i owoców lub w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na poszczególne związki.
Preparaty multiwitaminowe: stosować czy nie?, fot. panthermedia
Co więcej, producenci tego typu preparatów deklarują, że multiwitaminy wspierają odporność, poprawiają samopoczucie, zmniejszają uczucie zmęczenia, wpływają pozytywnie na wydolność fizyczną i stanowią element profilaktyki wielu współczesnych chorób.
Zalety i wady suplementów multiwitaminowych
Wśród zalet stosowania multiwitamin warto wymienić:
-
kosztują niewiele,
-
mogą pomóc uzupełnić niedobory niektórych mikro- i makroelementów,
-
pozwalają na zażywanie jednego preparatu zawierającego różne składniki aktywne zamiast kilku oddzielnych suplementów.
Suplementy multiwitaminowe: plusy i minusy, fot. panthermedia
Na niekorzyść multiwitamin przemawiają poniższe argumenty:
-
wieloskładnikowe preparaty często zawierają związki wzajemnie się wykluczające i obniżające swoją skuteczność,
-
mogą doprowadzić do przedawkowania niektórych składników, zwłaszcza jeśli spożywa się je z innych źródeł, np. pokarmowych,
-
wyniki kilku badań pokazują, że przyjmowanie multiwitamin nie wiąże się z obniżeniem ryzyka zachorowania m.in. na nowotwory oraz mniejszym ryzykiem zgonu,
-
w multiwitaminach najczęściej umieszcza się wysokie dawki tych składników, których koszt jest najniższy, np. witaminy C, oraz takich, które z powodzeniem można dostarczyć z pożywienia.
Co zamiast suplementów multiwitaminowych?
Mimo wysokiej popularności multiwitaminy to preparaty, których nasz organizm zwykle nie potrzebuje. W przypadku podejrzenia niedoborów składników odżywczych warto wykonać badania krwi lub moczu i na ich podstawie dobrać celowaną suplementację. Należy przy tym podkreślić, że większość witamin i składników mineralnych powinniśmy dostarczać z pokarmem. Jeśli to nie wystarcza, wskazana jest konsultacja się z dietetykiem i lekarzem, którzy pomogą ustalić bezpieczny sposób ich uzupełniania.