Reklama:

Mammografia pozwoli szacować ryzyko niewydolności serca u kobiet?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Mammografia pozwoli szacować ryzyko niewydolności serca u kobiet?

PantherMedia

Piersi

Mammografia jest badaniem, które odgrywa rolę przede wszystkim w diagnostyce zmian w obrębie piersi. Okazuje się jednak, że służyć ona może i do innych celów – badacze z University of California w San Diego przekonują, że wykonując mammografię, można ocenić nie tylko to, czy w piersiach pacjentki obecne są jakieś zmiany o potencjalnie nowotworowym charakterze, ale i to, czy jest ona obarczona ryzykiem wystąpienia niewydolności serca.

Reklama:

Mammografia jest badaniem przesiewowym, którego regularne wykonywanie może nawet i uratować życie pacjentek – dzięki niej możliwe jest bowiem wczesne wykrywanie istnienia w piersiach zmian o charakterze nowotworowym i szybkie wdrażanie u pacjentek odpowiedniego leczenia. Okazuje się jednak, że poprzez wykonanie tego badania możliwe jest przeprowadzenie oceny ryzyka raka piersi u badanej, ale i innego jeszcze schorzenia, o czym przekonują amerykańscy naukowcy.

Badacze z University of California zwrócili bowiem uwagę na to, że mammografia ukazuje nie tylko ewentualne zmiany nowotworowe, ale i złogi wapnia obecne w obrębie naczyń tętniczych w piersiach. Wykrywanie takich tworów jest o tyle istotne, że dość często z ich obecnością u pacjentki powiązane jest występowanie złogów wapnia w obrębie tętnic wieńcowych. Zwapnienia w tętnicach wieńcowych są natomiast czynnikiem ryzyka różnych schorzeń układu krążenia, m.in. niewydolności czy zawału serca.

Naukowcy z Ameryki zasugerowali więc, że ocena obrazu naczyń gruczołów piersiowych w obrazach mammograficznych może umożliwiać szacowanie ryzyka chorób układu krążenia u kobiet. Przeprowadzili oni w latach 2006-2016 badanie, w którym wzięło udział 278 pacjentek. Miały one wykonywaną mammografię, a także tomografię komputerową naczyń wieńcowych. Ostatecznie zwapnienia w tętnicach obecnych w piersiach wykryto u 32% badanych, 7% pacjentek z badanej grupy cierpiało natomiast na niewydolność serca.

Później badacze dokonali stosownych analiz i okazało się, że pacjentki, które posiadały zwapnienia w naczyniach w obrębie piersi – w porównaniu do kobiet, które takowych nie miały – miały ponad dwukrotnie zwiększoną możliwość tego, że występuje u nich lub wystąpi w przyszłości niewydolność serca.

Wnioski uczonych z San Diego są dość interesujące – w końcu dzięki nim okazuje się, że jedno badanie umożliwia ocenę ryzyka dwóch różnych schorzeń. Ponadto rozpoznawanie niewydolności serca u kobiet jest trudniejsze niż u mężczyzn, dlatego też możliwość szacowania ryzyka tej choroby na drodze mammografii mogłaby uprościć diagnozowanie tego schorzenia u pacjentek.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: