Problem niepłodności dotyka wiele par w Polsce. Czy sztuczna inteligencja jest na tyle inteligentna, by przyczynić się do rozwiązania problemu? Sprawdźmy.
Problem niepłodności w Polsce
Problem niepłodności dotyka w Polsce około 15-20% par. Za główną przyczynę uznaje się późny wiek, pary bowiem często decydują się na rodzicielstwo zbyt późno. Niepłodność bywa również wynikiem niezdrowego stylu życia, w którym zbyt wiele jest stresu, pośpiechu, nałogów, sterydów, konserwantów w dostarczanej organizmowi żywności, antybiotyków i hormonów.
Naukowcy od lat próbują rozwiązać ten problem, tym razem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Nowoczesna aplikacja w służbie niepłodności
Jednym z rozwiązań dla par zmagających się z problemem niepłodności może być pewna aplikacja, dostępna w 13 językach, stworzona we współpracy z naukowcami i lekarzami; wspiera ona dbanie o płodność, starania o ciążę oraz leczenie niepłodności.
Niepłodność a sztuczna inteligencja, fot. panthermedia
Według Katarzyny Goch, twórczyni aplikacji, sztuczna inteligencja zaprzęgnięta do współpracy z aplikacją pomaga precyzyjnie określić dni płodne, wstępnie zinterpretować wyniki badań hormonalnych oraz badań nasienia, pozwala zaplanować leczenie, jeśli występuje zaburzenie płodności, oraz nawiązać kontakt z lekarzami w kraju i za granicą.
Aplikacja pozwala również wykryć zaburzenia płodności w ich wczesnej fazie z dokładnością sięgającą do około 93% (badania przeprowadzone na 330 przypadkach).
W latach 2023 i 2024 aplikacja otrzymała wiele nagród.
Nowoczesne oprogramowanie medyczne oparte na AI
Inną metodę stosuje jedna z klinik płodności. Wykorzystywana przez nich metoda IN VITRO AIOO® GPS™ wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz daleko posunięte badania genetyczne. Stosowane przez firmę oprogramowanie medyczne AIOO® oparte jest na algorytmach sztucznej inteligencji. Metoda leczenia polega na wspomaganiu lekarzy w planowaniu leczenia in vitro już na etapie, podczas którego odbywa się stymulacja hormonalna pacjentki, co podnosi skuteczność działań i ogranicza ilość stosowanych leków.
Nowe sposoby walki z niepłodnościa, fot. panthermedia
Dane, które wykorzystuje system AIOO®, bazujący na technologii AI, to rezultaty zaawansowanych badań genetycznych GPS™. Oba rozwiązania, dzięki współdziałaniu, pozwalają obliczyć dokładnie ilość hormonów, jakie trzeba podać leczonej pacjentce w trakcie stymulacji, by efekt był jak najlepszy.
Badanie genetyczne GPS™ to metoda diagnostyczna wspierająca funkcjonowanie systemu AIOO®. W badaniach tych bierze się pod uwagę uwarunkowania genetyczne danej pacjentki i na ich podstawie określa najlepszy dla niej poziom stymulacji hormonalnej. Warto tutaj zaznaczyć, że stymulacja jest jednym z etapów w procesie przygotowywania pacjentki do rozpoczęcia leczenia in vitro. Odpowiednio przeprowadzona wspomaga prawidłowe działanie jajników, a także pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.
Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja wciąż się uczy, być może więc zaskoczy nas jeszcze niejedną nowiną w temacie leczenie niepłodności!