Reklama:

Czy istnieje korelacja pomiędzy dietą a ryzykiem raka szyjki macicy?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czy istnieje korelacja pomiędzy dietą a ryzykiem raka szyjki macicy?

PantherMedia

Ból jajników

Według danych statystycznych rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów ginekologicznych. Nowoczesne metody leczenia dają szansę na całkowitą remisję pod warunkiem wczesnego wykrycia go. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wiedza na temat tego, jak kobieta powinna dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Reklama:

Badania naukowe pokazują, że codzienna dieta może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na niektóre z nowotworów.  Naukowcy dowiedli, że właściwe odżywianie się wspomaga układ odpornościowy, który z kolei pozwala eliminować HPV (wirus brodawczaka ludzkiego najczęściej przenoszony drogą płciową), a tym samym zmniejszać ryzyko powstania stanu nowotworowego, w tym raka szyjki macicy.

Badanie pokazało wyraźny związek pomiędzy dietą a ryzykiem zachorowania na nowotwór.

Naukowcy przeprowadzili badanie na ponad 300 tys. kobiet, którego wyniki sugerują korelację pomiędzy dietą a ryzykiem zachorowania. Zwiększone spożywanie warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty mogą zmniejszać prawdopodobieństwo raka szyjki macicy. Warto więc wdrożyć do swojego jadłospisu m.in. następujące produkty:

  • owoce i warzywa,
  • węglowodany złożone, takie jak ryż pełnoziarnisty, makaron, chleb i kuskus,
  • orzechy, nasiona, oliwa z oliwek,
  • zioła i przyprawy, takie jak cebula i czosnek,
  • niskotłuszczowe produkty mleczne,
  • rośliny strączkowe, takie jak groch, soczewica i fasola.

Z kolei to, co należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować to tzw. produkty prozapalne. Przetworzona żywność o niskiej zawartości błonnika pokarmowego i bogata w cukry nasila stany zapalne i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, w tym raka szyjki macicy.

Warto wyeliminować lub ograniczyć następujące produkty:

  • pokarmy bogate w cukry,
  • przetworzone mięso i wędliny,
  • czerwone mięso,
  • pokarmy bogate w tłuszcze nasycone,
  • produkty, w których występują tłuszcze trans.

Dieta oparta o nawyki śródziemnomorskie

Badania sugerują także, że przeciwutleniacze występujące przede wszystkim w diecie śródziemnomorskiej – m.in. karotenoidy, witaminy z grupy A, C, E, D kwas foliowy – mogą przyczynić się do zmniejszenia zakażenia HPV, a co za tym idzie ograniczyć ryzyko raka szyjki macicy.

Warto pamiętać, że dieta czy domowe sposoby nie gwarantują całkowitej ochrony przed nowotworem. Konieczne są profilaktyczne badania i regularne wizyty u specjalistów.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
gość
Mocno żółta wydzielina z pochwy
Leczyłam się ostatnio na grzybicę pochwy nystatyna a po niej brałam lactovaginal. Pojawia się u mnie taka wydzielina. Czy to możliwe że jest taka przy dniach niepłodnych czy jednak jest powód do niep...
Reklama:
Reklama: