Według danych statystycznych rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów ginekologicznych. Nowoczesne metody leczenia dają szansę na całkowitą remisję pod warunkiem wczesnego wykrycia go. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wiedza na temat tego, jak kobieta powinna dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Badania naukowe pokazują, że codzienna dieta może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na niektóre z nowotworów. Naukowcy dowiedli, że właściwe odżywianie się wspomaga układ odpornościowy, który z kolei pozwala eliminować HPV (wirus brodawczaka ludzkiego najczęściej przenoszony drogą płciową), a tym samym zmniejszać ryzyko powstania stanu nowotworowego, w tym raka szyjki macicy.
Badanie pokazało wyraźny związek pomiędzy dietą a ryzykiem zachorowania na nowotwór.
Naukowcy przeprowadzili badanie na ponad 300 tys. kobiet, którego wyniki sugerują korelację pomiędzy dietą a ryzykiem zachorowania. Zwiększone spożywanie warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty mogą zmniejszać prawdopodobieństwo raka szyjki macicy. Warto więc wdrożyć do swojego jadłospisu m.in. następujące produkty:
- owoce i warzywa,
- węglowodany złożone, takie jak ryż pełnoziarnisty, makaron, chleb i kuskus,
- orzechy, nasiona, oliwa z oliwek,
- zioła i przyprawy, takie jak cebula i czosnek,
- niskotłuszczowe produkty mleczne,
- rośliny strączkowe, takie jak groch, soczewica i fasola.
Z kolei to, co należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować to tzw. produkty prozapalne. Przetworzona żywność o niskiej zawartości błonnika pokarmowego i bogata w cukry nasila stany zapalne i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, w tym raka szyjki macicy.
Warto wyeliminować lub ograniczyć następujące produkty:
- pokarmy bogate w cukry,
- przetworzone mięso i wędliny,
- czerwone mięso,
- pokarmy bogate w tłuszcze nasycone,
- produkty, w których występują tłuszcze trans.
Dieta oparta o nawyki śródziemnomorskie
Badania sugerują także, że przeciwutleniacze występujące przede wszystkim w diecie śródziemnomorskiej – m.in. karotenoidy, witaminy z grupy A, C, E, D kwas foliowy – mogą przyczynić się do zmniejszenia zakażenia HPV, a co za tym idzie ograniczyć ryzyko raka szyjki macicy.
Warto pamiętać, że dieta czy domowe sposoby nie gwarantują całkowitej ochrony przed nowotworem. Konieczne są profilaktyczne badania i regularne wizyty u specjalistów.