U kobiety ciężarnej konieczne jest wykonanie badania na obecnośc wirusa HIV. Wynik pozytywny skutkuje skierowaniem do wyznaczonego ośrodka referencyjnego, gdzie zespół specjalistów podejmuje decyzję o rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej (ARV).
U każdej kobiety ciężarnej konieczne jest wykonanie badania na obecność wirusa HIV. W przypadku wyniku pozytywnego, ciężarna powinna zostać skierowana do wyznaczonego ośrodka referencyjnego, w którym lekarz chorób zakaźnych podejmuje decyzje o podjęciu i rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej (ARV) oraz o sposobach jej monitorowania.
Podczas ciąży monitoruje się terapię ARV, głównie poprzez monitorowanie liczby CD4 oraz wiermii (VL) w 12-tygodniwych odstępach. W przypadku, gdy leczenie jest nieskuteczne należy wykonać badanie oporności.
Opieka nad ciężarną zakażoną wirusem HIV oraz sposób stosowania profilaktycznej terapii ARV, powinien być sprawowany przez zespół specjalistów takich jak lekarz ginekolog- położnik oraz lekarz chorób zakaźnych. Oddział, na którym odbędzie się poród, powinien być odpowiednio zabezpieczony w leki, które należy zastosować u matki i u dziecka.