Każda kobieta ma własny rytm dyktowany przez ciało i duszę. Podążanie zgodnie z nim jest dla niej wyzwaniem, szczególnie w okresie ciąży i karmienia, kiedy organizm poddawany jest intensywnym przemianom.
Każda kobieta ma własny rytm dyktowany przez ciało i duszę. Podążanie zgodnie z nim jest dla niej wyzwaniem, szczególnie w okresie ciąży i karmienia, kiedy organizm poddawany jest intensywnym przemianom. Jak odnaleźć w tym czasie rozwiązania, które odpowiedzą na spersonalizowane potrzeby kobiety i jej dziecka?
Podstawą równowagi ciała i umysłu kobiety w ciąży oraz okresie laktacji jest zrównoważona dieta – dobra dla malucha, ale przynosząca korzyści także mamie. Odpowiedni jadłospis musi być urozmaicony i zawierać różnorodne produkty dobrej jakości, a posiłki powinny być spożywane regularnie
O prawidłowe odżywianie się należy zadbać już w okresie planowania ciąży, a w czasie jej trwania warto jednak przestrzegać kilku wskazówek:
- W I trymestrze zapotrzebowanie energetyczne u kobiety w ciąży nie zmienia się. Przyszła mama powinna szczególnie zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców - im więcej witamin zawiera codzienna dieta, tym lepiej.
- W II i III trymestrze ilość kalorii dostarczanych do organizmu powinna wzrosnąć średnio o 300-450 kcal. W tym czasie, w ciągu tygodnia, warto uwzględnić spożywanie 2-3 porcji ryb morskich, bogatych w białko, witaminy A i D, jod oraz cenne kwasy omega-3. Należy zadbać też o odpowiednią podaż wapnia i witaminy B2, dzięki zwiększeniu spożycia mleka i produktów mlecznych.
- W okresie laktacji trzeba zwiększyć kaloryczność diety o ok. 500-600kcal oraz spożywać produkty lekkostrawne oraz bogate w niezbędne witaminy i składniki mineralne m.in. w odżywcze białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
W okresie ciąży i karmienia warto, aby kobieta stosowała się do zasady „jeść dla dwoje, a nie za dwojga”. Zbyt duża ilość kalorii i białka spożywanego w czasie ciąży, może powodować nadmierny wzrost masy ciała matki oraz masy urodzeniowej dziecka, a po porodzie utrudnić kobiecie powrót do formy. Z kolei zbyt niski przyrost wagi przyszłej mamy grozi niedożywieniem dziecka. Dlatego korzystnie jest poszukać dietetycznego złotego środka, ale nie zapominać o dostarczaniu składników ważnych dla zdrowia mamy i dziecka - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, ekspert programu Zdrowa ONA.