Wszelkie przemiany, które następują w piersiach w czasie ciąży pod wpływem zmian stężeń hormonów.
Zmiany w piersiach w czasie ciąży - Objawy i przebieg
Na skutek działania hormonów ciążowych w piersiach kobiet ciężarnych zachodzą zmiany powodujące nieraz przykre dolegliwości. Najbardziej zauważalne i dokuczliwe są one szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe a często nawet bolesne. Brodawki stają się bardzo tkliwe.
Podczas ciąży bardziej widoczne stają się sploty żyłek, brodawki uwypuklają się i stają się większe oraz ich zabarwienie staje się ciemniejsze. Od połowy ciąży z piersi może wyciekać niewielka ilość wydzieliny o zabarwieniu przeźroczystym bądź żółtawym.
Jest to tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Na skutek intensywnego wzrostu gruczołów sutkowych mogą pojawić się rozstępy na skórze piersi, powstawaniu których towarzyszy czasami świąd. W obrębie brodawki sutkowej w czasie ciąży powiększają się i uwypuklają gruczoły łojowe tworząc wyraźnie różowe grudki.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów jak:
- wyciek z piersi wydzieliny podbarwionej krwią,
- wyczucie guzka w piersi,
- nadmiernej bolesności i zaczerwienienia jednego z sutków
- bądź innych, należy skontaktować się z lekarzem.
Szczególnie niepokojące są dolegliwości bólowe piersi wraz z podwyższoną temperaturą ciała. Może to świadczyć o zapaleniu sutka, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Większość zmian pojawiających się w piersiach w ciąży nie jest groźna i stanowi zmiany związane z działaniem hormonów.
Zmiany w piersiach w czasie ciąży - Leczenie
Już od pierwszych tygodni ciąży należy zabezpieczyć sobie odpowiednią bieliznę. Biustonosz powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru piersi, aby w żaden sposób ich nie uciskać.
Pozwoli to na zmniejszenie dolegliwości bólowych, odpowiednie ich podtrzymanie i zapobiegnie deformacji piersi. Nie powinien on zawierać fiszbin. Utrudniać one mogą prawidłowy przepływ krwi i limfy w gruczołach piersiowych oraz właściwe ich dotlenienie. Można również stosować bardzo delikatny masaż jak również hartowanie piersi pod prysznicem polegające na naprzemiennym polewaniu ich strumieniem ciepłej i zimnej wody.
Pozwoli to nie tylko na zmniejszenie dolegliwości w czasie ciąży, ale również wpłynie korzystnie na okres karmienia piersią. W przypadku wycieku z piersi siary należy przestrzegać szczególnej higieny piersi i nie dopuszczać do zasychania siary na brodawkach.