Objawy i przebieg zgagi w ciąży
Zgaga jest dolegliwością, która u kobiet ciężarnych pojawia się bardzo często. Nie stanowi ona zagrożenia dla matki i płodu. Występowanie zgagi we wczesnej
ciąży spowodowane jest zwiotczeniem ścian mięśni przewodu pokarmowego na skutek działania
progesteronu. Jednak najczęściej występuje w późniejszych miesiącach ciąży i ma związek z uciskiem powiększającej się macicy na żołądek i jelita, zaburzając pracę przewodu pokarmowego.
Wraz ze zgagą mogą pojawić się bardzo uciążliwe odbijania, jak również kwaśne wymioty.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zgagę w ciąży
Jeżeli zgaga staje się bardzo dokuczliwa, nie pomagają domowe sposoby jej pozbycia się, a do tego dołączają się jeszcze inne objawy tj. zaparcia, wymioty czy gorączka należy udać się do lekarza. Może on zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu środków neutralizujących działanie kwasów żołądkowych.
Leki takie pomimo tego, że są ogólnie dostępne w aptekach bez recepty, kobiety ciężarne powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Leczenie zgagi w ciąży
W przypadku zgagi ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Aby zminimalizować dokuczliwe i nieprzyjemne jej objawy, należy wystrzegać się potraw pikantnych oraz tłustych. Posiłki należy przyjmować często, ale w małych ilościach. Należy także unikać wszelkich używek. Kawa, alkohol czy papierosy znacznie nasilają objawy zgagi. Również nadmierna ilość spożywanych słodyczy może przyczynić się do zwiększenia dolegliwości. Czasami w ich zwalczaniu pomaga wypicie szklanki ciepłego mleka lub zjedzenie garści migdałów.
Poza dietą należy pamiętać o tym, by nie uciskać brzucha i okolicy talii przez noszenie zbyt obcisłej odzieży. Niekiedy pomóc może sypianie z głową ułożoną nieco wyżej niż zwykle.