Zespół napięcia przedmiesiączkowego to szereg objawów powodujących nasilenie zaburzeń emocjonalnych i fizycznych pojawiających się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu.
Objawy i przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Większość kobiet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką zaczyna odczuwać wiele różnych dolegliwości. Powodują one znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Wywołane są fizjologicznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas cyklu miesiączkowego. Czasami objawy te są tak nasilone, że uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie.
Wśród najczęściej występujących objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego znajdują się
- bóle głowy,
- bóle podbrzusza,
- tkliwość piersi,
- wzdęcia,
- zmiany łaknienia,
- zmiany nastroju,
- apatia,
- niechęć do współżycia
- wiele innych.
U każdej kobiety mogą pojawiać się inne objawy o różnym nasileniu. U kobiet chorujących np. na cukrzycę lub astmę dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym mogą spowodować nasilenie choroby. Wszystkie te dolegliwości zmniejszają się wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego a po jego ustaniu zanikają zupełnie. Zespół ten może pojawiać się u każdej kobiety niezależnie od wieku.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół napięcia przedmiesiączkowego
Jeżeli objawy pojawiające się tuż przed miesiączką stają się bardzo dokuczliwe i zaburzają prawidłowy rytm życia należy zgłosić się do lekarza. Pomoże on z pewnością wybrać odpowiedni sposób ich złagodzenia. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki zwiększające poziom serotoniny, leki uspokajające oraz leki antykoncepcyjne. Czasami konieczna staje się również konsultacja psychologa lub psychiatry.
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego
W związku z tym, iż objawów składających się na zespół napięcia przedmiesiączkowego jest niezmiernie dużo, równie dużo istnieje sposobów zmniejszania ich nasilenia środkami domowymi. Znaczącą rolę odgrywa tu dieta, aktywny tryb życia oraz wyeliminowanie sytuacji stresowych. Ograniczenie soli, cukru oraz wszelkich używek, jak również spożywanie produktów bogatych w błonnik, witaminy z grupy A, B, C i D oraz mikroelementy, w szczególności magnez, na kilka dni przed miesiączką mogą znacznie zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.
Na polepszenie nastroju może mieć wpływ ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego i zastąpienie go np. spacerami. Pomocna może być również fototerapia oraz wszelkie sposoby obniżające poziom stresu np. techniki relaksacyjne jak joga, masaż, ciepła kąpiel. W aptekach dostępnych również jest wiele preparatów pochodzenia roślinnego oraz ziół dostępnych bez recepty pomagających przetrwać te trudne dni np. Ginko biloba, Niepokalanek mnisi i inne. W przypadku występowania bólów głowy czy podbrzusza można sięgnąć po leki ogólnodostępne bez recepty leki przeciwbólowe np. Paracetamol, Ibuprom, Pyralgin.