Zapłodnienie po porodze - Objawy i przebieg
Czas jaki upływa do powrotu płodności po ciąży uzależniony jest przede wszystkim od sposobu karmienia dziecka. W pewnej mierze jest to również cecha osobnicza i u każdej kobiety płodność może powrócić w innym momencie. Należy pamiętać o tym, iż brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Brak regularnych miesiączek nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę.
U kobiet karmiących dziecko piersią, ze względu na duże ilości wytwarzanej prolaktyny dochodzi do zmian hormonalnych hamujących owulacje poprzez blokowanie dojrzewania komórki jajowej powodując okresową niepłodność. Nie jest to jednak regułą. Pomimo karmienia piersią może się zdarzyć, iż dojdzie do owulacji i zapłodnienia.
Warunkiem braku owulacji w tym okresie jest bardzo efektywne, częste, na każde żądanie karmienie dziecka wyłącznie piersią, również w godzinach nocnych. W przypadku karmienia dziecka pokarmem sztucznym płodność powraca o wiele szybciej. Można się spodziewać, iż owulacja pojawi się już nawet po kilku tygodniach po porodzie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Po porodzie bardzo istotne jest badanie kontrolne, w czasie którego lekarz przeprowadzi nie tylko dokładne badanie oceniając ogólny stan organizmu i narządu rodnego, ale również jest to najodpowiedniejszy czas na przedyskutowanie z lekarzem i wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących sugerować ciążę należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia rozpoznania.
Zapłodnienie po porodze - Leczenie
Wszelkie naturalne metody antykoncepcji w okresie poporodowym, szczególnie podczas karmienia piersią bardzo często są zawodne. Odpowiednia obserwacja objawów płodności tj. zmiana śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiana temperatury ciała i inne, mogą być w tym okresie bardzo trudne do sprecyzowania. i nie zawsze są one prawidłowo interpretowane.