Przejdź do:
Objawy i przebiegNasza wiedza na temat wirusa HIV, sposobów zakażenia nim, wykrywania oraz leczenia cały czas poszerza się. W tym celu organizowane są kampanie, konferencje, a w przychodniach i szpitalach można znaleźć ulotki na temat tego wirusa. Mimo tego niewiele kobiet będących w ciąży robi badania w kierunku HIV, które to powinny być zlecane przez każdego lekarza- ginekologa.
Najnowsze ustalenia informują, iż badanie przyszłych mam w kierunku zakażenia HIV, należy wykonać:
- po pierwsze do 10-go tygodnia ciąży a następnie
- pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży.
Niewiele kobiet decyduje się na nie zakładając, że jest zdrowa. Pamiętajmy o tym, że nigdy nie możemy mieć na sto procent takiej pewności. Cały czas słyszymy także o zakażeniach wertykalnych HIV, które są główną przyczyną braku rozpoznania zakażenia HIV u matki dziecka. Na podstawie tych obserwacji oraz danych statystycznych każda kobieta ciężarna powinna mieć obowiązek diagnostyki w kierunku HIV.
Objawy i przebieg zakażenie noworodka wirusem HIV
Już na początku ciąży każda kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku HIV. W przypadku wyniku negatywnego sprawa jest prosta, jeśli jednak okaże się, że jest on pozytywny konieczne jest wdrożenie odpowiedniego lecenia antyretrowirusowego.
To dzięki niemu możliwe jest:
Badania naukowe pokazują, że do zakażenia nowo narodzonego dziecka wirusem HIV dochodzi w czasie ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Mowa tutaj jest o ponad 90% przypadków. Co ważne ryzyko to znacznie wzrasta, gdy ciężarna kobieta znajduje się w fazie zaawansowanego klinicznego oraz immunologicznego zakażenia wirusem HIV. Nie można tutaj zapominać o przypadkach, w których do zakażenia doszło np. w trakcie ciąży. Zakażenie wirusem HIV, także w przypadku kobiet ciężarnych jest cały czas aktualnym i poważnym problemem.