Reklama:

Zakażenia HIV u kobiet w ciąży - wykluczenia lub rozpoznanie

Zakażenia HIV u kobiet w ciąży - wykluczenia lub rozpoznanie

PantherMedia

Badanie krwi

Seks jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Wszyscy chcemy być zdrowi a co ważne chcemy by zdrowe było także nasze potomstwo. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że choroby, zwłaszcza te przenoszone drogą płciową stanowią ogromne zagrożenie.

Reklama:

Objawy i przebieg zakażenia HIV u kobiety w ciąży

Oczywiście twierdzimy, że nas ten problem nie dotyczy i że wiedza na temat HIV/AIDS nie jest nam potrzebna. Nie ma bardziej mylnego podejścia. Każdy z nas powinien wykonać sobie test na HIV a co ważne powinniśmy znać także wynik naszego partnera.

W miarę możliwości powinniśmy także zgłębiać wiedzę na temat wirusa HIV, sposobów nim zakażenia, wykrywania i leczenia. Warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie leczenia po zdiagnozowaniu HIV a także o aspektach związanych z rodzicielstwem gdy jeseśmy HIV-pozytywni.

O wykonaniu testu na HIV powinna pomyśleć także każda kobieta ciężarna. Choć jak pokazują badania i statystyki niewielka ilość kobiet takowe badania wykonuje. Prowadzi to niestety do wertykalnego zarażenia dziecka przez matkę. Jakie badania wykonywane są w celu diagnozowania HIV u ciężarnej kobiety? Kiedy podejmowane jest leczenie? czy zarażona kobieta może urodzić zdrowe dziecko?

Wykonanie testu HIV nie jest niczym skomplikowanym i bolesnym. Od pacjentki/a pobierana jest krew a stwierdzenie przeciwciał anty-HIV oznacza jednoznaczne rozpoznanie przewlekłej choroby. Wielu pacjentów traktuje to jako wyrok, brak szans na normalne życie i posiadanie zdrowego potomstwa. Choroba ta nie jest wyrokiem. Wymaga co prawda, długotrwałego i specjalistycznego leczenia, wsparcia ze strony wielu osób ale daje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Pamiętajmy o tym, że każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonany test na obecność wirusa HIV. A jeśli zakażenie nim zostanie stwierdzone diagnostyka powinna być rozszerzona w kierunku innych chorób przenoszonych droga płciową. Do zakażenia dziecka nie dochodzi najczęściej na samym początku ciąży tj. w ciągu 12 pierwszych tygodni. Jest ono największe pod koniec ciąży oraz w trakcie porodu. Ryzyko to jest największe gdy we krwi matki będzie bardzo wysokie stężenie wirusa (zaawansowany stan choroby, do 3 miesięcy po zakażeniu) a także gdy liczba komórek CD4 we krwi matki jest bardzo niska.

Badania w kierunku hiv, Kobieta w ciąży, Przeciwciała anty-hiv, Wirus hiv

fot. pantherstock

 

Lekarze oraz różnego rodzaju organizacje apelują byśmy badali się w kierunku HIV. Nie jest to nic wstydliwego, bierzmy odpowiedzialności nie tylko za swoje zdrowie i życie ale także za życie innych osób.   

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Co to jest na pachwinie
Co to jest i co na to stosować jakieś maści klotrimazol pomaga ale nawraca infekcja grzybicza
gość
Białe ropne krostki
Witam, po antybiotykoterapii dostałam standardowo grzybicy pochwy leczona clotramizolum niestety po kilku dniach wyskoczyły mi krostki które mają biały nalot są trochę swędzące oraz piekące czy to ja...
dziwna zmiana, opryszczka czy coś innego?
Kilka dni temu zaczęło mnie to miejsce swędzieć a teraz mam takie coś. Co to może być? Na początku marca też mnie swędziało jakieś miejsce i pojawiły się kropki, które wyglądały jak wypełnione ropą, ...
gość
zmiana na wargach
zauważyłam u siebie taką zmianę jest ona na wewnątrz warg co to może być i czy to groźne, nie zauważyłam u siebie żadnych objawów po drugiej stronie nie ma nic
gość
Mięczak zakaźny czy coś innego
Od paru dni mam coś takiego w miejscu i intymnym. Co z tym zrobić i czym smarować?
gość
Deflagyn
Czy żel deflagyn jest skuteczny przy hpv68 i 70? Dziękuję
Reklama:
Reklama: