Objawy i przebieg wymiotów w ciąży
Znaczenie nudności i wymiotów w
ciąży nie zostało jednoznacznie wyjaśnione. Przyjmuje się, że są one wynikiem odpowiedzi organizmu ciężarnej na gwałtowne zmiany stężeń hormonów – zwiększone stężenie hormonów płciowych we krwi wywiera bezpośrednio drażniące działanie na błonę śluzową żołądka powodując wystąpienie nudności i wymiotów. Faktem jest, iż często występują one w I trymestrze ciąży, częściej u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy, jednak najczęściej nie pociągają za sobą zagrożenia dla płodu. Nudności często są
pierwszym objawem ciąży, występują u około 2/3 ciężarnych. Zwykle są najbardziej intensywne w godzinach porannych, ale mogą także występować o każdej porze dnia.
Towarzyszące nudnościom wymioty mogą być dla ciężarnej bardzo nieprzyjemne, gdyż występują zazwyczaj rano a pusty o tej porze żołądek wydala drażniący sok żołądkowy. Wymioty zwykle ulegają nasileniu gdy ciężarna zdenerwuje się lub przeżywa stres. Jednak tylko czasami prowadzą one do poważnego odwodnienia i następowej kwasicy metabolicznej. Zazwyczaj, podobnie jak nudności, ulegają stopniowemu złagodzeniu od 10 tygodnia ciąży, by po 14 tygodniu ustąpić całkowicie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć wymioty w ciąży
Należy zasięgnąć opinii lekarza gdy nudności i wymioty nie pozwalają na przyjmowanie posiłków oraz gdy wymioty występują częściej niż 3-4 razy w ciągu dnia.
Leczenie wymiotów w ciąży
W przypadku występowania uporczywych nudności należy wdrożyć do diety pokarmy bogate w witaminę B i C. Ponadto zaleca się leżenie w łóżku oraz ograniczenie picia do płynów obojętnych (woda, herbata, napoje ziołowe). W przypadku braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem.